Świat

Kolejna egzekucja chrześcijan. Dżihadyści ścięli Koptów

Świat

To druga masowa egzekucja Koptów. Do pierwszej doszło w połowie lutego

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w internecie kolejne nagranie przedstawiające egzekucję około 30 mężczyzn w Libii. Z wideo wynika, że zabici to etiopscy chrześcijanie, Koptowie.

Na trwającym 29 minut nagraniu zamaskowany mężczyzna z pistoletem w dłoni mówi, że chrześcijanie muszą przejść na islam lub zapłacić specjalny podatek, o którym jest mowa w Koranie. Wideo przedstawia leżące na plaży ciała co najmniej 12 mężczyzn, ubranych w pomarańczowe kombinezony. Zakładnicy ci zostali ścięci. Na innym ujęciu pokazano zwłoki 16 mężczyzn zastrzelonych na pustyni na południu kraju. IS twierdzi, że są to członkowie "wrogiego kościoła etiopskiego". Zakładnicy byli przetrzymywani na wschodzie i południu Libii przez dwa sprzymierzone z IS ugrupowania. Nie jest jasne, kiedy zostali porwani.

Mordowanie chrześcijan

W połowie lutego IS rozpowszechniło podobne nagranie pokazujące ścięcie 21 osób, głównie egipskich chrześcijan, czyli Koptów, na plaży pod Trypolisem. IS, które kontroluje obszary na jednej trzeciej terytorium Iraku i Syrii, staje się też coraz aktywniejsze w pogrążonej w chaosie Libii. W kraju są obecnie dwa rządy i parlamenty wspierane przez rywalizujące ze sobą milicje.

Autor: mk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: