Kim Dzong Un z misją w spa

TVN24

Kim Dzong Un odwiedził budowę ośrodka spa na zachodzie Korei Północnej KCNA
wideo 2/3

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un odwiedził budowę ośrodka spa na zachodzie kraju i wyraził "wielką satysfakcję" ze wznoszonych tam konstrukcji - przekazały w piątek rządowe media, które opublikowały także zdjęcia przywódcy służącego dobrą radą kierownictwu budowy.

Na zdjęciach opublikowanych przez rządową agencję KCNA widać Kima, który w towarzystwie skrupulatnie notujących jego słowa oficerów zwiedza budowę ośrodka. Na jednym ze zdjęć przywódca na skraju basenu termalnego rozmawia z kąpiącymi się w nim mężczyznami.

Budowę ośrodka Yangdok County Hot Spring Resort w zachodniej prowincji Pyongan Kim odwiedził "na polu doradczym". "Przywódca wyraził wielką satysfakcję z faktu, że ośrodek jest z powodzeniem wykończany, mimo że zaledwie w sierpniu, 50 dni temu, odwiedzał jedynie plac budowy" - przekazała KCNA.

Kim Dzong Un odwiedził budowę ośrodka spa na zachodzie Korei Północnej
KCNA

Kim zwrócił też uwagę na "uderzający kontrast" między regionem, który odwiedził, a regionem turystycznym Gór Diamentowych, gdzie wizytował kilka dni wcześniej. Zapowiedział wtedy, że wszystkie obiekty sfinansowane kiedyś w tamtym rejonie przez Koreę Południową muszą zostać usunięte i zastąpione budowlami zaprojektowanymi przez Pjongjang.

Kim doradzał na budowie ośrodka spa na zachodzie kraju
KCNA

Kim "wspaniale zabuduje" Góry Diamentowe

W położonych w południowo-wschodniej części Korei Północnej Górach Diamentowych (Kumgang) od 1998 roku działała specjalna strefa turystyczna, dostępna również dla turystów z Korei Południowej.

Z powodu licznych incydentów z użyciem broni trasę wiodącą do wodospadu Kuryong oraz na szczyt Sangpaldam i przez most linowy nad jednym z jezior zamknięto przed kilku laty.

Podczas inspekcji tego turystycznego regionu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un stwierdził, że "błędnym pomysłem" było postrzeganie Gór Kumgang jako symbolu stosunków Północ-Południe. Podkreślił, że jest to ziemia Korei Północnej, która powinna kontrolować tam całkowicie ruch turystyczny.

- Zawsze będziemy chętnie gościć naszych rodaków z południa, jeśli będą chcieli przybyć w Góry Kumgang. Wcześniej jednak rejon ten zostanie wspaniale zabudowany i będzie miejscem turystycznym na światowym poziomie - powiedział Kim.

Góry Kumgan uznawane są za jedno z piękniejszych miejsc w Korei Północnej. Pasmo rozciąga się na długości około 80 kilometrów, a jedną z największych atrakcji są liczne wodospady. Przez południowy skraj gór biegnie strefa demarkacyjna, oddzielająca oba koreańskie państwa.

Ośrodek Yangdok County Hot Spring Resort
KCNA

Autor: ft/adso / Źródło: Yonhap, PAP