Kijów kusi przed 25 maja. "Decentralizacja i specjalny status rosyjskiego"


Władze w Kijowie są gotowe zgodzić się na decentralizację władzy i specjalny status języka rosyjskiego - oznajmił premier Arsenij Jaceniuk podczas drugich obrad okrągłego stołu jedności narodowej w Charkowie. Rząd ma być gotowy to uczynić w imię "uspokojenia nastrojów" na wschodzie kraju.

- Nasze stanowisko jest niezmienne: uważamy, że należy dokonać decentralizacji władzy. Władze centralne powinny pełnić ogólny nadzór nad wypełnianiem prawa na całym terytorium państwa – powiedział.

Mówiąc o sprawie języka, szef rządu podkreślił, że specjalny status potrzebny jest nie tylko rosyjskiemu, ale i językom innym mniejszości żyjących w jego kraju. - Uważamy, że w ramach zmian do konstytucji jesteśmy w stanie zapewnić specjalny status i językowi rosyjskiemu i językom innych mniejszości narodowych oraz dać każdemu regionowi możliwość samodzielnego rozwoju w ramach jednej polityki państwowej – zaznaczył.

Rozmowy na wschodzie

Jaceniuk opowiedział się za dialogiem na rzecz rozwiązania kryzysu, ale powtórzył, że władze "nie będą go prowadziły z terrorystami". Po raz kolejny zaapelował do prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim i ługańskim o złożenie broni. Zapewnił, że ci, którzy to uczynią, zostaną objęci amnestią.

- Gotowi jesteśmy uczynić wszystko dla jedności narodowej. Chcemy, by na Ukrainie każdy człowiek czuł się szczęśliwie i z ufnością patrzył w przyszłość. Gotowi jesteśmy do wysłuchania i realizowania wszystkich propozycji, które padną przy tym i następnym okrągłym stole – wskazał.

Poprzednie, pierwsze obrady okrągłego stołu jedności narodowej, odbyły się w środę w Kijowie. Po ich zakończeniu były prezydent Leonid Krawczuk, który jest moderatorem tych spotkań ogłosił, że kolejne odbędzie się w Doniecku.

W piątek poinformowano jednak, że obrady zostają przeniesione do Charkowa. Donieck jest jednym z centrów działalności separatystów, którzy od początku kwietnia okupują siedzibę rady obwodowej oraz kontrolują budynki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i delegatury MSW.

Rozmowy okrągłego stołu są realizacją ustaleń kwietniowej konferencji międzynarodowej w Genewie i mają się przyczynić do deeskalacji kryzysu na Ukrainie. Serię okrągłych stołów jedności zainicjowali p.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk.

Autor: mk//gak/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości