Świat

Kazachstan wystrzelił

Świat


W czwartek wieczorem polskiego czasu z portu kosmicznego Bajkonur w Kazachstanie wystrzelono sześć satelitów. Operacja powiodła się dopiero za trzecim razem. Dwie pierwsze próby startu przekładano z powodu złej pogody.

Rakieta Sojuz wyniosła na orbitę okołoziemską m.in. pierwszą satelitę południowoafrykańskiej narodowej agencji kosmicznej. Satelita RPA jest jedną z mniejszych - waży tylko 81 kilogramów.Została zaprojektowana przez specjalistów z SunSpace & Information Systems przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Stellenbosch z Johannesburga.

Prace w przestrzeni kosmicznej rozpoczął też nowoczesny rosyjski satelita meteorologiczny, przeznaczony do zbierania danych do prognozy pogody, wysyłania informacji nt. regionów polarnych oraz monitorowania warstwy ozonowej Ziemi.

Kosmodrom w Tirutam

Kosmodrom Bajkonur został wybudowany w 1955 roku. Port kosmiczny w Kazachstanie mieści na obszarze niemal 700 kilometrów kw. Na jego terenie znajduje się dwa lotniska.

Bajkonur to także nazwa kazachskiej wioski, która leży kilkaset kilometrów od portu. Po locie Gagarina była ona podawana przez ZSRR jako rzekoma lokacja kompleksu. W wiosce tej wystawiane były wówczas, dla utrzymania pozorów, makiety rakiet. Prawdziwy kosmodrom znajduje się w okolicy miejscowości Tiuratam.

Źródło: Reuters