Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wcześniej o rozmowie niemiecki przywódca miał poinformować prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. O przebiegu rozmowy Scholz informował także sojuszników, w tym szefa polskiego rządu. "Z satysfakcją przyjąłem informację, że kanclerz nie tylko jednoznacznie potępił rosyjską agresję, ale że powtórzył polskie stanowisko: nic o Ukrainie bez Ukrainy" - napisał premier Donald Tusk.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przez godzinę rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. To pierwsza rozmowa między Scholzem a Putinem od dwóch lat. Ostatnio rozmawiali w grudniu 2022 roku, dziesięć miesięcy po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit przekazał, że podczas rozmowy z Putinem Scholz wezwał prezydenta Rosji do zakończenia wojny i żądał wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Scholz miał też podkreślić nieustające wsparcie Niemiec dla Ukrainy.
Scholz miał też powiedzieć Putinowi, że Rosja powinna przygotować się do negocjacji z Ukrainą w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju. Skrytykował też zaangażowanie w wojnę żołnierzy z Korei Północnej. Według Scholza udział wojsk Kima stanowi poważną eskalację i rozszerzenie konfliktu.
Rzecznik rządu dodał, że Olaf Scholz rozmawiał wcześniej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i porozmawia z nim ponownie po rozmowie z Putinem. Prezydent Ukrainy miał jednak ostrzec kanclerza Niemiec przed rozmową z Putinem. Jak przekazało agencji Reutera źródło w ukraińskim biurze prezydenta, Zełenski ma uważać, że rozmowa zmniejszy izolację rosyjskiego przywódcy i nie pomoże w szybszym zakończeniu wojny.
Tusk: odebrałem telefon od kanclerza Scholza
Scholz o przebiegu swojej rozmowy z przywódcą Rosji poinformował sojuszników z Unii Europejskiej i NATO, w tym szefa polskiego rządu.
"Przed chwilą odebrałem telefon od kanclerza Scholza, który zdał mi relację z rozmowy z Władimirem Putinem. Z satysfakcją przyjąłem informację, że kanclerz nie tylko jednoznacznie potępił rosyjską agresję, ale że powtórzył polskie stanowisko: nic o Ukrainie bez Ukrainy" - napisał premier Donald Tusk na platformie X.
Trudna sytuacja Ukrainy
Reuters zwrócił uwagę, że z powodu niedoboru kadry wojskowej i sprzętu Ukraina zmaga się obecnie z trudną sytuacją na froncie, a wojska rosyjskie posuwają się naprzód.
Niemcy należą do największych - po Stanach Zjednoczonych - sponsorów finansowych i dostawców broni dla Ukrainy.
W obliczu rozpadu niemieckiej koalicji rządowej Scholz przygotowuje się do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Kwestia dalszego wsparcia Niemiec dla Ukrainy może być istotnym tematem w kampanii.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA/PAP