"Jest nadzieja" na szybkie zakończenie rozmów. Ale niekoniecznie dziś


Główny negocjator rządu w Teheranie wyraził w poniedziałek nadzieję, że rozmowy ws. irańskiego programu nuklearnego zostaną wkrótce zakończone. Abbas Aragczi zastrzegł jednak, że nie można zagwarantować, że dojdzie do tego w ciągu najbliższych dwóch dni.

- Nie mogę obiecać, że wszystkie sprawy zostaną rozwiązane dziś lub jutro wieczorem. Kilka z nich pozostaje nadal nieuzgodnionych i do tego czasu nie możemy mówić o ostatecznym porozumieniu - powiedział Aragczi, który jest wiceministrem spraw zagranicznych Iranu. Jak cytuje agencja Tasnim, Aragczi dodał jednak, że "jest nadzieja" na szybkie porozumienie ze światowymi mocarstwami.

Tymczasem uczestniczący w rozmowach w stolicy Austrii szef dyplomacji Chin Wang Yi zwrócił uwagę, że wszystkie warunki do osiągnięcia porozumienia z Iranem zostały już spełnione.

- Wypracowano warunki pod dobre porozumienie. Ministrowie (spraw zagranicznych) spotkają się ponownie, aby zakończyć negocjacje - powiedział Yi, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Negocjacje

W najbliższym czasie oczekiwane jest ogłoszenie ostatecznego porozumienia między sześcioma światowymi mocarstwami (USA, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami) a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju. Umowa ma stanowić gwarancję, że program ten będzie miał charakter cywilny, a w zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Obecna runda negocjacji w Wiedniu trwa już ponad dwa tygodnie. Trzykrotnie przesuwano termin zakończenia rozmów.

Autor: pk/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości