„Rakieta trafiła w skład amunicji”. Nie żyje 45 żołnierzy

Świat

U.S. Navy photoW Jemenie trwają naloty koalicji na pozycje rebeliantów Huti

45 żołnierzy koalicji walczącej pod przywództwem Arabii Saudyjskiej zginęło w Jemenie. Należeli do armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu - poinformowała WAM, agencja informacyjna ZEA. To największe straty koalicji od początku trwającej od marca operacji wojskowej przeciwko rebeliantom Huti.

Przedstawiciele prorządowych jemeńskich sił bezpieczeństwa poinformowali, że żołnierze zginęli na zajmowanych przez siebie pozycjach w prowincji Marib, około 120 kilometrów na wschód od stolicy Jemenu, Sany. W znajdujący się tam skład broni i amunicji trafiła rakieta wystrzelona przez Huti.

Przedstawiciele sił Huti potwierdzili, że wystrzelili w tym rejonie rakietę Toczka radzieckiej konstrukcji.

Największe straty w historii

To zdecydowanie najbardziej krwawy dzień dla koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej od początku jej zaangażowania zbrojnego w Jemenie, a także największe straty armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich od jej powstania w 1971 roku. Dotychczas, jak informuje Al Dżazira, zginęło w Jemenie jedynie pięciu wojskowych z tego kraju.

Nie jest jasne, ilu dokładnie zginęło żołnierzy z Bahrajnu, ani czy zginęli w tej samej eksplozji, czy w innych okolicznościach. Wcześniej informowano, że w eksplozji zginęło 22 żołnierzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaś pięciu żołnierzy z Bahrajnu poniosło śmierć w innym wypadku, "broniąc saudyjskiej granicy".

Saudowie walczą z rebeliantami

Arabia Saudyjska i dowodzona przez nią koalicja przede wszystkim arabskich państw od marca 2015 roku stara się zbrojnie złamać opór wspieranych przez Iran sił Huti i przywrócić władzę prezydenta Abd ar-Rab Mansur al-Hadiego.

W ostatnich tygodniach rola wojsk Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzrosła, ale jej przedstawiciele nie ujawnili skali ich zaangażowania w Jemenie. Szacuje się jednak, że do Jemenu wysłanych zostało kilka tysięcy żołnierzy piechoty.

Amerykanie przejęli okręt z bronią na Morzu ArabskimUS Navy
wideo 2/13

Autor: mm//plw / Źródło: Al Dżazira, BBC

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy photo

Raporty: