Cesarska para na ulicach Tokio. Wznoszenie okrzyków zakazane


By dopełnić rytuałów związanych z intronizacją i zaprezentować się poddanym, w niedzielę cesarz Japonii Naruhito wraz z małżonką, cesarzową Masako, przejechali ulicami Tokio. Cesarską parę na ulicach stolicy kraju przywitały tysiące wymachujących flagami Japończyków. Na trasie przejazdu panowały zaostrzone środki bezpieczeństwa. Nie wolno było nawet wznosić okrzyków, a mieszkańcom okolicznych apartamentów zalecono, by nie wyglądali z okien ani balkonów.

Para cesarska, przemieszczająca się w otwartym samochodzie w kolumnie pojazdów, zaprezentowała się tysiącom widzów, którzy wymachiwali flagami i robili zdjęcia z zatłoczonych chodników po obu stronach jezdni - przekazała agencja Associated Press.

Agencja zwróciła uwagę, że środki bezpieczeństwa w mieście były bardzo zaostrzone tego dnia - policja ustawiła aż 40 punktów kontrolnych prowadzących do miejsca wydarzenia. W strefie zamkniętej nie wolno było mieć przy sobie pałeczek, butelek, bannerów, ani nawet wydawać okrzyków. Mieszkańcom apartamentów w wysokościowcach przy drodze przejazdu kawalkady zalecano nie wyglądać z okien ani balkonów.

Cesarska para zaprezentowała się w Tokio

Parada rozpoczęła się od zaintonowania przez orkiestrę hymnu narodowego "Kimigayo" ("Rządy Cesarza"). Następnie kawalkada samochodów i motocykli ruszyła po południu czasu lokalnego (rano w Polsce) z Pałacu Cesarskiego i po pokonaniu blisko 5 kilometrów dotarła do rezydencji Naruhito w kompleksie Akasaka.

Naruhito ubrany w czarny frak ozdobiony łańcuchem i Masako w białej długiej sukni oraz tiarze jechali czarnym kabrioletem przybranym emblematami chryzantemy i flagą cesarską.

Parada miała się pierwotnie odbyć 22 października, po uroczystości, w czasie której Naruhito ogłosił światu swoje wstąpienie na Chryzantemowy Tron. Przełożono ją jednak w związku z akcją usuwania szkód wywołanych tajfunem Hagibis, który przeszedł wcześniej nad Japonią, zabijając co najmniej 80 osób.

Była to pierwsza parada od czerwca 1993 roku, kiedy to Naruhito i Masako - wówczas książę i księżniczka - pobrali się, trzy lata po paradzie z okazji intronizacji cesarza Akihito.

Zmiana na chryzantemowym tronie

59-letni Naruhito rozpoczął swoje panowanie 1 maja, dzień po abdykacji swego 85-letniego ojca Akihito, który obawiał się, że zaawansowany wiek utrudni mu wykonywanie funkcji. Była to pierwsza abdykacja w Japonii od ponad 200 lat.

Akihito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję Japonii określającą rolę cesarza jako symbol narodu. Poprzedni cesarz Hirohito, w imię którego japońskie wojsko walczyło w II wojnie światowej, uznawany był jeszcze za żyjące bóstwo.

Japońska rodzina cesarskaPAP/Reuters

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości