Ukryli byłego szefa Nissana w dużej skrzyni i pomogli w ucieczce. Ojciec i syn z zarzutami

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Japońscy prokuratorzy oskarżyli Amerykanina Michaela Taylora i jego syna Petera o pomoc w ucieczce Carlosa Ghosna. Były szef Nissana, oskarżony w Japonii o oszustwa finansowe, zbiegł do Libanu.

Oskarżony o przestępstwa finansowe Carlos Ghosn zbiegł z Japonii 29 grudnia 2019 roku i przybył do Libanu, gdzie mieszkał w dzieciństwie. Twierdził, że uciekł przed "niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi". Liban nie ma umowy ekstradycyjnej z Japonią. Według japońskich władz Michael Taylor i inny mężczyzna, George-Antoine Zayek, wspólnie ukryli Ghosna w dużej czarnej skrzyni na sprzęt audio. W ten sposób udało mu się przedostać przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Osace i odlecieć prywatnym odrzutowcem do Turcji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Michaela Taylora i jego syna Petera zatrzymano w maju 2020 roku w USA, a w lutym tego roku amerykańskie władze zgodziły się na ich ekstradycję do Japonii. Na początku marca zostali wydani japońskim władzom, które twierdzą, że mają dość dowodów, by skazać ich za udział w ucieczce Carlosa Ghosna. Peter Taylor miał spotkać się z Ghosnem i pomagać ojcu w planowaniu ucieczki. Zdaniem władz Taylorowie otrzymali za to co najmniej 1,3 mln dolarów.

Grozi im do trzech lat więzienia oraz grzywna do 300 tysięcy jenów (2,9 tys. dolarów). Nie wyznaczono jak dotąd daty rozpoczęcia ich procesu – podała agencja Associated Press.

Prawnicy reprezentujący Taylorów w czasie procesu ekstradycyjnego przekonywali, że mogą oni zostać w Japonii potraktowani nieuczciwie oraz poddani "psychicznym i fizycznym torturom".

Osobno toczy się w Japonii proces byłego członka kadry kierowniczej Nissana, Amerykanina Grega Kelly'ego, oskarżonego o udział w malwersacjach finansowych, które zarzuca się Ghosnowi. Kelly nie przyznaje się do winy.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości