Świat

Jak abdykacja papieża wpłynie na proces kanonizacji Jana Pawła II?

Świat

Czy abdykacja papieża wpłynie na proces kanonizacji Jana Pawła II?
tvn24Jan Paweł II został beatyfikowany w 2011 roku

Nie wiadomo jak abdykacja Benedykta XVI wpłynie na proces kanonizacji Jana Pawła II. - Do 28 lutego pozostało jeszcze wiele czasu. Do tego dnia papież podejmuje decyzje tak, jak dotychczas. Być może jedna z nich będzie dotyczyła właśnie tej kwestii - mówi ks. Jacek Michalczyk, rektor Kościoła Środowisk Twórczych.

- Ale jeżeli nie, to nie sądzę, by w tym temacie miało się coś zmienić, a jego następca zapewne będzie chciał doprowadzić proces kanonizacji do końca - uważa ks. Michalczyk.

Trwa proces kanonizacyjny

Nieoficjalnie źródła kościelne przyznają, że nie ma na razie żadnych wiarygodnych informacji o tym, aby miało dojść do szybkiego zamknięcia procedur kanonizacji. Wynika to z tego, że wybrano drogę całkowitej dyskrecji i skrupulatnej pracy z dala od medialnych spekulacji.

Już w marcu 2012 roku postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder poinformował, że otrzymał kilka sygnałów o możliwych przypadkach uzdrowienia. W związku z tym poprosił o przysłanie dokumentacji.

Sprawa zostanie skierowana do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie dokumentacją medyczną zajmować się będą po kolei lekarze, teolodzy i kardynałowie. Po głosowaniach w tych trzech komisjach wniosek o uznanie cudu trafić miał do papieża Benedykta XVI, do którego należy ostateczna decyzja.

Autor: zś/k / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Radomił Binek

Tagi:
Raporty: