TVN24 | Świat

Ostrzał rakietowy i zamieszki w Jerozolimie. "Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko jest przygotowane na eskalację napięć w Strefie Gazy i Jerozolimie - oświadczył w sobotę premier Izraela Benjamin Netanjahu. W nocy z piątku na sobotę Hamas wystrzelił w kierunku Izraela 36 rakiet, zaś we Wschodniej Jerozolimie doszło do kolejnych starć Palestyńczyków z policją.

Benjamin Netanjahu oświadczył, że w rozmowach z wojskowymi dowódcami polecił im, "by byli gotowi na każdy scenariusz", i zapewnił, że siły bezpieczeństwa zrobią wszystko, by utrzymać pokój. Jednocześnie wezwał "wszystkie strony do spokoju i poszanowania prawa w Jerozolimie", gdzie niemal co nocy dochodzi do zamieszek i starć Palestyńczyków z policją od początku ramadanu 14 kwietnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Atak rakietowy Hamasu na Izrael

W nocy z piątku na sobotę siły Hamasu w Strefie Gazy w geście solidarności z Palestyńczykami w Jerozolimie wystrzeliły w stronę terytorium Izraela 36 rakiet. Izraelskie lotnictwo poinformowało, że w odwecie zbombardowało cele powiązane z Hamasem, w tym wyrzutnie rakiet.

Tymczasem przed Bramą Damasceńską w Jerozolimie setki demonstrantów starły się z policjantami. Obrażenia odniosło co najmniej sześciu Palestyńczyków i czterech policjantów. Dzień wcześniej, podczas najgwałtowniejszych dotąd zamieszek, w starciach rannych zostało ponad 100 osób. Swoją demonstrację zwołała też izraelska skrajna prawica.

Zarzewiem zamieszek była decyzja władz o postawieniu bariery na schodach w okolicy Bramy Damasceńskiej, popularnego miejsca zgromadzeń po wieczornych modlitwach podczas ramadanu. Według policji barierki mają zapewnić tłumom wiernych bezpieczny dostęp do Wzgórza Świątynnego. Dodatkowo do napięć w mieście przyczyniły się filmy rozpowszechniane w mediach społecznościowych, np. ukazujące Arabów policzkujących przypadkowych religijnych Żydów czy odwetowych napaści Żydów na Arabów.

"Prowokacyjne działania muszą się skończyć"

Do uspokojenia sytuacji wezwał w sobotę wysłannik ONZ Tor Wennesland.

- Prowokacyjne działania w Jerozolimie muszą się skończyć. Ostrzał rakietowy w kierunku ośrodków zamieszkanych przez ludność izraelską stanowi złamanie prawa międzynarodowego i musi natychmiast zostać wstrzymany - powiedział dyplomata.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP