Świat

Odkryto 12 jaskinię Qumran. Ukrywano w niej starożytne zwoje

Świat

Google EarthBadacze nie wykluczają, że to początek nowej serii odkryć

Archeologowie odnaleźli na Zachodnim Brzegu nową jaskinię, w której przechowywane były starożytne zwoje znad Morza Martwego. To pierwsze takie odkrycie od 60 lat i, według badaczy, możliwe, że początek nowej serii odkryć.

Badacze w nowo odkrytej jaskini w okolicy ruin starożytnej osady Qumran na Zachodnim Brzegu Jordanu znaleźli dzbany, a także fragmenty taśm i skór do wiązania zwojów. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie poinformował jednak, że wewnątrz nie odnaleziono samych zwojów, które prawdopodobnie zostały zrabowane przez lokalną ludność w latach 50. XX wieku, krótko po odkryciu pierwszych grot.

Zwoje znad Morza Martwego

To dwunasta z jaskiń w której przechowywane były bezcenne, starożytne rękopisy w języku hebrajskim, aramejskim i greckim, tzw. zwoje znad Morza Martwego. Najstarsze z nich pochodziły z czwartego wieku przed naszą erą.

Po raz pierwszy na ich ślad w grotach w okolicy Qumran w pobliżu Morza Martwego natrafiono w 1947 roku, rozpoczynając tym samym wieloletnie badania terenowe w okolicy.

Wśród odkrytych wówczas rękopisów znajdowało się m.in. ponad 230 manuskryptów biblijnych, stanowiących często najstarsze kopie biblijnych tekstów. Nie wiadomo, kto stworzył te rękopisy, autorstwo przypisuje się jednak najczęściej żydowskiej sekcie Esseńczyków.

Jeden z kierujących pracami archeologicznymi badaczy cytowany przez BBC podkreślił, że odkrycie kolejnej jaskini może być dopiero początkiem całej serii nowych odkryć, z setkami jaskiń wciąż czekającymi na zbadanie.

Autor: mm\mtom / Źródło: BBC, Times of Israel