Izrael chce się oczyścić z zarzutów


Armia izraelska powołała "ekipę śledczą", której zadaniem będzie "przyjrzenie się" zarzutom użycia białego fosforu podczas niedawnej ofensywy w Strefie Gazy. Choć broń ta nie jest zakazana, to jest wyjątkowo niebezpieczna dla cywilów.

Użycie białego fosforu podczas ofensywy w Strefie Gazy zarzucają Izraelowi przedstawiciele ONZ i ugrupowania obrońców praw człowieka. Amnesty International twierdzi, że ostrzeliwując pociskami z białym fosforem gęsto zaludnionych obszarów Strefy Gazy Izrael dopuścił się zbrodni wojennej.

"Naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego"

Według komunikatu Human Rights Watch, który organizacja opublikowała 12 stycznia, "wydaje się, że Izrael wykorzystuje biały fosfor do zasłon dymnych, co jest normalnie dozwolone na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego. Jednak biały fosfor może powodować poważne oparzenia (...). Ryzyko obrażeń u cywilów powiększa duża gęstość zaludnienia w Gazie".

Istotnie, prawo międzynarodowe nie zabrania używania na polu bitwy białego fosforu, wykorzystywanego do oświetlania celów lub stawiania zasłon dymnych. Niemniej jednak, substancja ta może powodować poważne poparzenia.

- Wykorzystanie białego fosforu w rejonach gęsto zaludnionych jak Gaza jest naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, nakazującego zastosowanie wszystkich środków ostrożności, by nie dopuścić do ranienia i zabijania cywilów - dodawało HRW.

Niebezpieczny fosfor w powszechnym użyciu

Izraelska armia, zanim powołała komisję śledczą, zapewniała, że broń fosforowa jest stosowana w granicach przewidzianych prawem. Z kolei rzecznik izraelskiego premiera Ehuda Olmerta, Mark Regew, oświadczył, że "pociski stosowane przez Izrael są podobne, jeśli nie identyczne ze stosowanymi przez wszystkie zachodnie demokracje, w tym państwa członkowskie NATO".

Biały fosfor jest środkiem silnie żrącym. Płonąc, wydziela dużą ilość dymu i rozgrzewa się do 1300 stopni Celsjusza. Uszkadza wątrobę, serce i naczynia krwionośne. Śmiertelna dawka dla człowieka wynosi ok. 0,1 g. Używany był w obu wojnach światowych, a także przez USA w Iraku. Izraelska armia pociskami z białym fosforem ostrzeliwała pozycje bojowników Hezbollahu w wojnie 2006 roku w Libanie.

Źródło: PAP