"Izrael jest przygotowany do zwiększenia pomocy humanitarnej dla dzielnych Kurdów"

Świat


Szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu ostrzegł w czwartek przed możliwością "czystek etnicznych", których na żyjących w Syrii Kurdach mogą dokonać Turcy. Siły zbrojne Ankary rozpoczęły atak na północno-wschodnią Syrię w środę, po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego obszaru.

"Izrael stanowczo potępia turecką inwazję na kurdyjskie obszary w Syrii i ostrzega przed czystkami etnicznymi Kurdów przez Turcję i jej pośredników" - napisał Benjamin Netanjahu na Twitterze.

"Izrael jest przygotowany do zwiększenia pomocy humanitarnej dla dzielnych Kurdów" - dodał szef izraelskiego rządu.

Ofensywa Ankary

Siły zbrojne Turcji rozpoczęły atak na północno-wschodnią Syrię w środę, po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego obszaru, co utorowało drogę do tureckiego uderzenia na syryjskie siły kurdyjskie o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), sprzymierzone z USA.

Turcja zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa", wolną od kurdyjskiej milicji. Ofensywa została powszechnie potępiona na świecie.

W czwartek turecka agencja Anatolia podała, że wspierani przez Ankarę syryjscy rebelianci usunęli kurdyjskich bojowników z dwóch wsi na północy Syrii.

Syryjscy Kurdowie ostrzegli, że z powodu ofensywy może dojść do ucieczki dżihadystów z tamtejszych więzień.

Kreml apeluje o dialog

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w czwartek, że Moskwa będzie nalegać na dialog między Turcją i Syrią, jak również wspierać kontakty między Syrią i ugrupowaniami kurdyjskimi, które - jak zaznaczył - "odrzucają ekstremizm i metody terrorystyczne".

- Będziemy dążyć do konieczności nawiązania dialogu pomiędzy Turcją i Syrią. Mamy podstawy, by sądzić, że leży to w interesie obu stron. Jednocześnie będziemy porozumiewać się w kwestii nawiązania mimo wszystko kontaktów pomiędzy Damaszkiem i organizacjami kurdyjskimi, które odrzucają ekstremizm i terrorystyczne metody działalności - powiedział minister.

Ławrow zapewnił, że władze Syrii i przedstawiciele organizacji kurdyjskich sygnalizowali władzom Rosji, iż są zainteresowani tym, by Moskwa "wykorzystała swoje dobre stosunki ze wszystkimi stronami".

Turecka ofensywa w SyriiPAP

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: