Irena Sendlerowa została uhonorowana w waszyngtońskiej synagodze

TVN24

TVN24Irena Sendlerowa zmarła w 2008 roku

Jedna z największych waszyngtońskich synagog Adas Israel Congregation uhonorowała w niedzielę Irenę Sendlerową (1910-2008), która w czasie wojny, działając w Radzie Pomocy Żydom, uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Na wzór Ogrodu Sprawiedliwych (Garden of the Righteous) izraelskiego instytutu Yad Vashem, Kongregacja Adas Israel w Waszyngtonie prowadzi od 1992 roku specjalny program, co roku upamiętniając jedną osobę zasłużoną dla ratowania Żydów z Holokaustu. Nazwiska tych osób są umieszczane na honorowej tablicy w ogrodzie koło synagogi.

Uhonorowana w niedzielę Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. "Jolanta", podczas niemieckiej okupacji zaangażowała się w polski ruchu oporu. Od powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota" w 1942 roku kierowała referatem dziecięcym organizacji, ratując około 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

- To nasz honor, by przypomnieć z wielką miłością Irenę Sendlerową, jednego z największych bohaterów nie tylko Holokaustu, ale i ludzkości - mówił rabin kongregacji Gil Steinlauf. Podkreślił, że Sendlerowa jest "skarbem" obu narodów: żydowskiego i polskiego.

Poświęcenie dla życia

Podczas dwugodzinnych uroczystości, w których brało udział kilkaset osób, wystawiono przedstawienie "Life in a Jar" (Życie w słoiku) pokazujące heroiczne losy Sendlerowej.

Jako pracownica społeczna wyprowadzała z getta dzieci, które następnie umieszczano u polskich rodzin, w domach dziecka czy u sióstr zakonnych. Aresztowana przez Gestapo, torturowana i skazana na śmierć, Sendlerowa została cudem uwolniona przez polskie podziemie, które przekupiło żandarmów. Natychmiast powróciła do niebezpiecznej działalności, ratując kolejne dzieci.

Ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf podkreślał, że Irena Sendlerowa, o nadzwyczajnej odwadze i dobroci, jest "diamantem współczesnej historii".

- Ratowała dzieci z jednej przyczyny: bo to była dla niej jedna słuszna rzecz - powiedział. Wyznał też, że dla niego uroczystość ma osobisty wymiar. Część jego rodziny ratowała Żydów w mieszkaniu na warszawskiej Pradze, za co jest upamiętniona w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem.

Matka ambasadora Alicja Schnepf jest sekretarzem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. - To fragment historii, którą odziedziczyłem. Dzięki przekazowi mojej babci i mamy rozumiem więcej, jak trudno było być bohaterem w tamtych czasach - powiedział polskim dziennikarzom.

Doceniona na świecie

Irena Sendlerowa została odznaczona najwyższymi polskimi odznaczeniami państwowymi: Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. W 1965 r. izraelski instytut Yad Vashem nadał jej tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Do końca życia patronowała akcjom na rzecz walki z rasizmem i ksenofobią.

Pierwszym laureatem wyróżnienia Kongregacji Adas Israel w Waszyngtonie był 11 lat temu legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego Jan Karski. W 1998 roku uhonorowano także innego przedstawiciela Polski - Sabinę Kazimierczyk.

Autor: zś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24