Świat

"Zakaz jakichkolwiek rozmów z Ameryką"

Świat

Kryzys w stosunkach między Iranem a USA pogłębił się po wycofaniu się z porozumienia nuklearnego (wideo z 07.10.2019)Mateusz Szmelter | tvn24.pl
wideo 2/3

Ali Chamenei, najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny, powtórzył w niedzielę, że Iran nie ulegnie presji wywieranej przed wieloletniego wroga - USA, a prowadzenie rozmów z Waszyngtonem nie rozwiąże problemów Teheranu.

- Jedynym sposobem zablokowania wpływów Ameryki jest zakaz jakichkolwiek rozmów z Ameryką. Oznacza to, że Iran nie ulegnie presji Ameryki. Ci, którzy wierzą, że negocjacje z wrogiem rozwiążą nasze problemy, w 100 procentach się mylą - powiedział irański przywódca duchowo-polityczny Ali Chamenei w telewizji państwowej.

Pogłębienie kryzysu

Kryzys w stosunkach między Iranem a USA pogłębił się po wycofaniu się w ubiegłym roku Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z 2015 r., w którym Teheran zaakceptował ograniczenia swego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji. Do zerwania stosunków dyplomatycznych USA z Iranem doszło przed 40 laty, 4 listopada 1979 roku po szturmie na ambasadę amerykańską w Teheranie, dziewięć miesięcy od rewolucji islamskiej w Iranie, gdy radykalni studenci i działacze zajęli budynek placówki USA, biorąc kilkudziesięciu zakładników. 52 z nich przetrzymywali przez 444 dni. Studenci zajęli budynek placówki USA w kilka miesięcy po upadku ostatniego szacha Iranu, Mohammada Rezy Pahlawiego, wiernego sojusznika Stanów Zjednoczonych. Okupacja ambasady doprowadziła do zerwania 7 kwietnia 1980 roku stosunków dyplomatycznych między Teheranem a Waszyngtonem.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters
Irański program nuklearnyPAP

Autor: mart/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: