Silna eksplozja w bazie wojskowej w pobliżu Bagdadu

Źródło:
PAP

Siły bezpieczeństwa Iraku poinformowały, że ich stanowisko dowodzenia w bazie wojskowej Kalso, około 50 kilometrów na południe od Bagdadu, zostało zaatakowane. Stwierdzono, że w czasie eksplozji w powietrzu nie było ani dronów, ani samolotów bojowych. Irackie MSW informuje o jednej ofierze i ośmiu rannych. CNN podaje, że Izrael nie przeprowadził ataków. USA także oświadczyło, że nie ma nic wspólnego z eksplozją.

W nocy z piątku na sobotę silna eksplozja wstrząsnęła bazą wojskową Kalso, położoną ok. 50 km na południe od stolicy Iraku - Bagdadu, w której zakwaterowani są żołnierze tzw. Ludowych Sił Mobilizacyjnych (PMF) i byli członkowie proirańskich ugrupowań paramilitarnych.

Powołując się na "raport dowództwa obrony powietrznej" i inspekcję radarów, biuro prasowe sił bezpieczeństwa stwierdziło, że "przed eksplozją i w jej trakcie nie było żadnych dronów ani samolotów bojowych w przestrzeni powietrznej prowincji Babilon".

Służby informowały wstępnie o "ataku z powietrza".

Przedstawiciel irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, cytowany przez AFP, mówił, że "jedna osoba zginęła a osiem zostało rannych".

Baza Kalso celem ataku

Członkowie PMF poinformowali, że celem ataku było dowództwo ich sił w bazie Kalso, w pobliżu miasta Iskandariya, ok. 50 km na południe od Bagdadu.

Ugrupowanie PMF początkowo zrzeszało rozmaite frakcje irackich sił zbrojnych, w tym proirańskich. Później zostało uznane przez rząd Iraku za część sił zbrojnych.

Stanowiska Izraela i USA

Zdaniem CNN, powołującej się na izraelskiego urzędnika, Tel Awiw nie ma żadnego związku z eksplozjami w Iraku.

Także Centralne Dowództwo USA oświadczyło, że Stany Zjednoczone nie przeprowadziły ataków w Iraku. Połączona wspólna grupa zadaniowa, która dowodzi operacją Inherent Resolve, wielonarodową misją mającą na celu pokonanie tzw. Państwa Islamskiego, również stwierdziła, że koalicja pod przywództwem USA nie przeprowadziła żadnych ataków w Iraku.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock