Akcja służb po zamachu na katedrę. Zabezpieczono kilogramy materiałów wybuchowych

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Indonezyjskie służby przeprowadziły przeszukania na przedmieściach Dżakarty. Związane były z atakiem dokonanym w Niedzielę Palmową przed katolicką katedrą na wyspie Celebes. Jak przekazały władze, w wyniki rewizji zabezpieczono materiały wybuchowe oraz składniki potrzebne do ich produkcji. 

Funkcjonariusze przeprowadzili rewizje w kilku miejscach pod Dżakartą w północno-zachodniej części wyspy Jawa, po niedzielnym ataku dwóch zamachowców samobójców, którzy zdetonowali ładunki wybuchowe w mieście Makasar, raniąc 19 osób. Wcześniejszy bilansów mówił o co najmniej 14 rannych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W wyniku nalotu policji udało się zabezpieczyć 5,5 kg materiałów wybuchowych oraz składniki potrzebne do ich wytworzenia - poinformowały władze.

Dowódca indonezyjskiej policji przekazał na konferencji prasowej, że służby zatrzymały 13 osób, którym zarzuca się różne role w przeprowadzeniu ataku - od przygotowania ładunków, do pomocy w ich zdetonowaniu. Zatrzymań dokonano w regionie stołecznym Dżakarty, w prowincji Małych Wysp Sundajskich Zachodnich oraz Makasarze.  

Atak przed katolicką katedrą

Do samobójczego ataku doszło w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień w Kościele katolickim, przed katedrą w mieście Makasar na wyspie Celebes. Wciąż nie wykryto, kto jest odpowiedzialny za ten zamach. Nikt też do niego się do tej pory nie przyznał. W ataku zginęli tylko zamachowcy samobójcy.

W niedzielę szef indonezyjskiej policji powiedział dziennikarzom, że służby zidentyfikowały napastników jako członków powiązanej z tak zwanym Państwem Islamskim zdelegalizowanej organizacji terrorystycznej Dżemaa Anszarut Daula (JAD). W 2018 roku jej członkowie przeprowadzili samobójcze ataki na kościoły i posterunek policji w mieście Surabaja, w których zginęło łącznie ponad 30 osób.

W liczącej około 275 mln mieszkańców Indonezji islam wyznaje ponad 87 procent mieszkańców. Indonezyjczycy mogą wyznawać inne religie, natomiast zabroniony jest ateizm. Chrześcijanie stanowią około 10 procent społeczeństwa, przy czym protestanci - 7 procent, a katolicy blisko 3 procent.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters