Świat

Ponad 70 migrantów udusiło się w ciężarówce. Ruszył proces

Świat


Przed sądem w Kecskemecie w środkowych Węgrzech rozpoczął się w środę proces 11 osób oskarżonych o spowodowanie śmierci 71 migrantów, którzy udusili się latem 2015 roku w zamkniętej ciężarówce chłodni.

Oskarżeni to Afgańczyk, dziewięciu Bułgarów oraz mężczyzna mający podwójne, afgańsko-bułgarskie obywatelstwo. Dziesięciu z nich przebywa w areszcie, a jeden się ukrywa. Prokuratura komitatu Bacs-Kiskun, którego stolicą jest Kecskemet, wniosła o kary dożywocia dla czterech oskarżonych, w tym domniemanego szefa siatki, 30-letniego Afgańczyka, oskarżonych o zamordowanie ze szczególnym okrucieństwem osób mających mniej niż 14 lat, oraz o długie wyroki pozbawienia wolności dla pozostałych oskarżonych.

Prokuratura: przemycili ponad tysiąc osób

Według prokuratury oskarżeni działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która od lutego do sierpnia 2015 roku ponad 30 razy przemyciła do Europy Zachodniej w sumie 1200 osób, stłoczonych w pozbawionych wentylacji furgonetkach. Za przemyt szef siatki miał uzyskać 300 tys. euro.

Podejrzanym zarzuca się, że rankiem 26 sierpnia 2015 roku zamknęli w ciężarówce chłodni bez dopływu świeżego powietrza 71 osób, w tym czworo dzieci, i ruszyli z miejscowości Morahalom przy granicy z Serbią na zachód.

Wszyscy imigranci udusili się jeszcze na terytorium Węgier. Porzuconą ciężarówkę znaleziono na terenie Austrii. Ofiary pochodziły z Syrii, Iraku i Afganistanu. Z odsłuchanych połączeń telefonicznych wynika, że przemytnicy wiedzieli o dramacie, który rozgrywał się w ciężarówce. Poinformowany, że migranci krzyczą, domagając się powietrza, domniemany szef siatki zabronił otwierania pojazdu. - Niech raczej umrą. To rozkaz – powiedział.

Ciężarówkę znaleziono w pobliżu miasta Parndorf targeo

Autor: kg/sk/jb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: