Parlament Katalonii zablokował ustawę w sprawie secesji

Świat


We wtorek podczas porannego głosowania w katalońskim parlamencie większość deputowanych izby poparła ustawę o tak zwanym prawie do samostanowienia, ale później władze parlamentu zablokowały wejście w życie ustawy pozwalającej na przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie odłączenia się regionu od Hiszpanii.

We wtorek wieczorem przewodniczący katalońskiego parlamentu Roger Torrent poinformował, że nowe przepisy nie zostaną opublikowane w regionalnym dzienniku ustaw. Wyjaśnił, że ustawa została zablokowana przez prawników katalońskiego parlamentu, którzy dopatrzyli się w niej niezgodności z obowiązującym prawem.

Projekt ustawy, przygotowany przez radykalnie separatystyczną partię Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), przewidywał możliwość podejmowania przez władze Katalonii działań służących ogłoszeniu secesji regionu od Hiszpanii.

Kataloński parlament za prawem do samostanowienia

Podczas porannego głosowania w katalońskim parlamencie większość deputowanych izby poparła ustawę o tak zwanym prawie do samostanowienia. Poza politykami CUP za nowymi przepisami głosowali też deputowani dwóch innych separatystycznych ugrupowań: Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) oraz bloku Razem dla Katalonii (JxCat).

Wszystkie te trzy ugrupowania zapewniły sobie w niedzielę mandaty w wyborach do hiszpańskiego Kongresu Deputowanych: odpowiednio 2, 13 i 8.

Zatwierdzenie katalońskiej ustawy w sprawie dążenia regionu do niepodległości skrytykowały we wtorek władze w Madrycie. Jeszcze przed południem sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii zapowiedzieli, że "przyjrzą się zgodności tego dokumentu" z ustawą zasadniczą kraju.

Kilkanaście minut później Trybunał Konstytucyjny ocenił, że zatwierdzona przez katalońską izbę ustawa jest niezgodna z konstytucją Hiszpanii.

Pod koniec października hiszpański Trybunał Konstytucyjny zagroził sankcjami przewodniczącemu katalońskiego parlamentu Torrentowi, sekretarzowi generalnemu parlamentu Xavierowi Muro, a także pozostałym członkom prezydium izby "w przypadku akceptowania debat służących odłączeniu regionu od Hiszpanii".

Nielegalne referendum

Ostatni plebiscyt w sprawie niepodległości Katalonii został zorganizowany bez zgody Madrytu 1 października 2017 roku.

Krótko po jego przeprowadzeniu Hiszpania zawiesiła tymczasowo autonomię regionu, rozwiązała kataloński parlament i zdymisjonowała regionalny rząd Carlesa Puigdemonta. Część byłych członków jego rządu aresztowano.

14 października hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięciu separatystycznych polityków katalońskich na kary 9-13 lat więzienia za zorganizowanie plebiscytu.

Kilka godzin po werdykcie hiszpańskiego SN w Katalonii wybuchły trwające blisko trzy tygodnie zamieszki, w rezultacie których rannych zostało łącznie ponad 650 osób.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: