TVN24 | Świat

Szukają ukrywających się terrorystów. Oferują pieniądze za pomoc

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

4000 euro oferuje hiszpańska organizacja Godność i Sprawiedliwość, zrzeszająca rodziny ofiar baskijskich terrorystów z ETA, za ujawnienie informacji na temat miejsc pobytu ukrywających się separatystów.

Z informacji hiszpańskiego wymiaru ścigania wynika, że na świecie wciąż ukrywa się 54 członków ETA, organizacji walczącej od lat 60. XX wieku o powstanie niezależnego państwa Basków na terenach w północnej Hiszpanii i południowej Francji. W większości przypadków poszukiwani przebywają, jak wynika z policyjnych danych, w państwach Ameryki Łacińskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według wydawanego w Madrycie dziennika "El Pais" najwięcej ukrywających się terrorystów z ETA żyje obecnie w Wenezueli. Gazeta, powołując się na śledczych, twierdzi, że ścigani przez hiszpańską policję członkowie ETA ukrywają się też na Kubie, w Meksyku oraz Urugwaju.

Hiszpańska organizacja Godność i Sprawiedliwość, zrzeszająca rodziny ofiar baskijskich terrorystów, wezwała w czwartek osoby mające informacje na temat miejsc pobytu ukrywających się separatystów do ich ujawniania. W zamian oferuje 4000 euro.

Oficjalnie przestała istnieć

Wprawdzie 4 maja 2018 r. we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains władze ETA zorganizowały uroczystość oficjalnego samorozwiązania tej baskijskiej grupy separatystycznej, ale hiszpański rząd ogłosił, że pociągnie do odpowiedzialności wszystkich jej członków winnych aktów terroru.

Zarówno organizacje zrzeszające rodziny osób poszkodowanych przez ETA, jak i MSW Hiszpanii oceniają łączną liczbę zabitych wskutek aktów terroru na 853. Inne statystyki podaje sama ETA. W ostatnim raporcie tej organizacji, wydanym w 2018 r., jej władze przyznały się do zabicia 829 osób.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP