Hamas ma nowego przywódcę

wikipedia.orgChaled Meszal na czele Hamasu staje po raz kolejny

Chaled Meszal w poniedziałek ponownie został przywódcą radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas. To polityczny weteran, postrzegany jako kluczowa postać w pojednaniu z umiarkowanym Fatahem. Jego wybór kończy rok tajnych, wewnętrznych głosowań.

Jak poinformowali dwaj anonimowi przedstawiciele Hamasu, Meszal był jedynym kandydatem i został wybrany większością głosów w organie kierowniczym ruchu, zwanym Radą Szury. Jego kadencja potrwa cztery lata. Wyboru dokonano w Kairze.

Przeciwko uznaniu Izraela

Po raz pierwszy Meszal stanął na czele Hamasu w 1996 roku. Ma bliskie powiązania z regionalnymi potęgami takimi jak Katar (gdzie obecnie przebywa), Egipt i Turcja. To w dużej mierze dzięki jego staraniom Hamasowi udało się wyjść z politycznej izolacji, która nastała, gdy ruch ten siłą przejął kontrolę nad Strefą Gazy w 2007 roku. Podobnie jak inni członkowie jego ugrupowania, Meszal odmawia zrzeczenia się przemocy oraz uznania prawa Izraela do istnienia. Sugerował, że mógłby zaakceptować istnienie obok siebie państw palestyńskiego i izraelskiego, nigdy nie sprecyzował jednak, czy jego zdaniem zakończyłoby to konflikt bliskowschodni, czy stanowiłoby zaledwie etap przejściowy do utworzenia państwa islamskiego na terytoriach dawnej Palestyny, a więc także Izraela.

Autor: nsz//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Pozostałe wiadomości