Prezydent ułaskawiła, prokuratura wszczęła dochodzenie

Świat

Aktualizacja:

Gruzińska prokuratura generalna wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego przekroczenia kompetencji podczas procesu ułaskawienia przez prezydent Salome Zurabiszwili grupy skazanych.

Prezydent ułaskawiła 34 skazanych w związku z obchodzonym 28 sierpnia świętem Zaśnięcia Matki Boskiej. Wśród ułaskawionych jest między innymi Ramaz Dewadze, skazany za zabójstwo policjanta.

W związku z jego ułaskawieniem doszło do protestu zorganizowanego przez opozycję przed pałacem prezydenckim w Tbilisi. Jej uczestnicy domagali się, by administracja prezydencka przedstawiła przyczyny podjęcia decyzji o ułaskawieniu.

Zurabiszwili wcześniej podkreślała, że ułaskawienie jest "uznaniową decyzją prezydenta".

Jak pisze portal Echo Kawkaza, z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie zwróciła się w czwartek opozycyjna partia Europejska Gruzja.

Jej przedstawiciele utrzymują, że z procesami ułaskawień ma związek sekretarz prezydent Dimitri Gabunia. Deputowana Europejskiej Gruzji Irma Nadiraszwili w czwartek powiedziała, że bliscy osób, które są w więzieniu, kontaktują się z sekretarzem i w zamian za pieniądze proszą o ułaskawienie.

Nadiraszwili nie podała jednak źródła tej informacji. Deputowana została wezwana na przesłuchanie 23 września.

Administracja prezydencka oświadczyła, że rozpoczęcie dochodzenia jest "jedynym odpowiednim sposobem", aby zakończyć "insynuacje" wokół decyzji Zurabiszwili.

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP