Tysiące żołnierzy i czołgi z USA. Międzynarodowe manewry w Gruzji


W Gruzji rozpoczęły się w środę manewry wojskowe NATO i krajów partnerskich Noble Partner 2018. Gruziński resort obrony poinformował, że w ćwiczeniach weźmie udział około trzech tysięcy żołnierzy z 13 krajów, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Polski.

Minister obrony Gruzji Lewan Izoria oświadczył, że manewry Noble Partner są organizowane w jego kraju już po raz czwarty. Jak podkreślił, w tym roku "zwiększono liczbę państw i liczbę wojskowych, którzy wezmą udział w ćwiczeniach".

- Po raz kolejny potwierdza to rosnące wsparcie dla Gruzji ze strony USA i innych krajów, będących członkami NATO i partnerami Sojuszu - dodał. Minister zaznaczył, że manewry mają na celu wzmocnienie pokoju i stabilności w regionie. Gruzja od lat ubiega się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Czołgi, śmigłowce, transportery

W manewrach uczestniczy około 1300 żołnierzy z Gruzji, 1170 z USA i około 500 wojskowych z pozostałych krajów. Oprócz Gruzinów, Amerykanów, Brytyjczyków, Niemców, Francuzów i Polaków mają ćwiczyć wojskowi z Estonii, Litwy, Norwegii, Turcji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Armenii.

Siły zbrojne USA przerzuciły do Gruzji na czas ćwiczeń transportery opancerzone Stryker, pięć czołgów Abrams (M1A2) oraz bojowe wozy piechoty Bradley. W manewrach wykorzystane będą też amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache i UH-60 Black Hawk.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: