Świat

Grupa Wyszehradzka jednym głosem w sprawie Brexitu? Zapowiedź węgierskiego ministra

Świat

[object Object]
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 rokutvn24
wideo 2/26

Kraje "wschodniej flanki Unii Europejskiej" spotkają się w przyszłym tygodniu i 15 lutego udzielą wspólnej odpowiedzi na propozycje, mające na celu zatrzymanie Wielkiej Brytanii w UE - zapowiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto.

W wywiadzie dla agencji Reutera szef węgierskiej dyplomacji oświadczył też, że jeśli Wielkiej Brytanii wolno byłoby stosować restrykcje dotyczące świadczeń dla obywateli innych państw UE, wzbudziłoby to "poważne pytania" o możliwość powtórzenia takiego działania przez inne duże kraje unijne.

- Gościłem wczoraj polskiego ministra spraw zagranicznych (Witolda Waszczykowskiego - red.), premier Wielkiej Brytanii będzie w Polsce jutro, polska premier przybędzie z wizytą do Budapesztu w poniedziałek, a potem, 15 lutego, będziemy mieli szczyt Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Szijjarto w wywiadzie dla agencji Reutera. - Podejmiemy próbę wypracowania wspólnego stanowiska Wyszehradu - dodał.

"W interesie wszystkich leży utrzymanie Schengen"

Projekt porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in., że kraje unijne mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć świadczenia dla nowych migrantów z innych państw Unii. Szijjarto powiedział też, że załamanie się strefy Schengen byłoby "wysoce problematyczne" dla tego regionu. Podkreślił, że w interesie wszystkich leży utrzymanie Schengen.

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: