TVN24 | Świat

Terroryści "coraz rzadziej komunikują się za pomocą telefonów". Francja zmienia prawo, by się lepiej bronić

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Rząd Francji planuje wzmocnienie przepisów antyterrorystycznych, zezwalając na stosowanie algorytmów do wykrywania w internecie aktywności dżihadystów i innych ekstremistów. Projekt ustawy został przedstawiony podczas posiedzenia rządu prezydentowi Emmanuelowi Macronowi.

Do prezentacji projektu ustawy antyterrorystycznej doszło po fali ataków islamistów i osób inspirowanych przez ekstremistów w ostatnich latach. Do jednego z nich doszło w ostatni piątek, kiedy nożownik zaatakował pracownicę komisariatu policji w Rambouillet pod Paryżem. Kobieta zmarła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Ostatnie dziewięć ataków na francuskiej ziemi zostało popełnionych przez osoby, które nie były znane służbom bezpieczeństwa, nie znajdowały się pod obserwacją i nie były podejrzane o radykalizm – powiedział radiu France Inter minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. - To powinno skłonić nas do zadania pytań o metody wywiadowcze, których używamy – dodał Darmanin.

Darmanin: osoby zradykalizowane coraz rzadziej komunikują się za pomocą telefonów

Francuski wywiad w myśl nowej ustawy będzie miał prawo do posługiwania się algorytmami do śledzenia ekstremistów online. Metoda ta była od 2015 roku stosowana we Francji do monitorowania komunikatorów. Rozszerzenie uprawnień służb specjalnych pozwoli im na przykład tropić osoby, które wielokrotnie odwiedziły ekstremistyczne portale internetowe – wyjaśnił podczas konferencji prasowej Darmanin.

Minister powiedział, że osoby zradykalizowane "coraz rzadziej komunikują się za pomocą telefonów, a coraz częściej korzystają z połączeń internetowych". Dodał, że od 2017 roku, dzięki tropieniu "śladów cyfrowych" terrorystów, we Francji udało się zapobiec 35 zamachom. Darmanin przypomniał, że zabójca nauczyciela Samuela Paty'ego i sprawca zamachu w bazylice w Nicei komunikowali się wyłącznie poprzez Messengera – komunikatora serwisu Facebook.

Projekt ustawy przewiduje również możliwość ograniczenia na dwa lata swobody przemieszczania się osób skazanych za terroryzm, po odbyciu przez nie wyroku.

Premier Jean Castex podkreślił, że nowa ustawa stanowi element polityki rządu dotyczącej walki z terroryzmem. Mówił, że od początku prezydentury Emmanuela Macrona przyjęto wiele przepisów dotyczących bezpieczeństwa publicznego, stworzono około 1,9 tys. miejsc pracy w służbach wywiadu i powołano prokuratora krajowego ds. terroryzmu, by lepiej koordynować śledztwa dotyczące zamachów.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP