Świat

Filmowy James Bond "zatrudniony" w ONZ. Będzie rzecznikiem ds. eliminacji min

Świat

Filmowy James Bond "zatrudniony" w ONZ. Będzie rzecznikiem ds. eliminacji min
Reuters TVDaniel Craig w siedzibie ONZ w Nowym Jorku

Brytyjski aktor Daniel Craig, odtwórca głównej roli w filmach o Jamesie Bondzie, został pierwszym w ONZ rzecznikiem ds. eliminacji min i zagrożeń związanych z eksplozją materiałów wybuchowych. Będzie wspierał w ten sposób służby ONZ ds. likwidacji min (UNMAS).

Aktor przyjął tę funkcję w siedzibie ONZ w Nowym Jorku we wtorek czasu lokalnego. "Miał pan licencję na zabijanie, a teraz daję panu licencję na ratowanie" - powiedział nominując Craiga sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Zadaniem Craiga będzie wspieranie kampanii na rzecz likwidacji min i podnoszenie świadomości na rzecz działań UNMAS. Będzie pełnił tę rolę przez trzy lata.

ONZ "zatrudnia" celebrytów

Podczas ceremonii aktor powiedział, że z pokorą przyjmuje możliwość pracy razem z osobami, które "ryzykują codziennie życiem po to, by pomóc zwykłym ludziom wieść normalne życie".

Jak przypomina w środę "Guardian", kilka gwiazd filmowych wspiera ONZ w jej działaniach. Angelina Jolie jest specjalną wysłanniczką Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Leonardo DiCaprio otrzymał funkcję posłańca na rzecz pokoju, a Emma Watson jest ambasadorką dobrej woli w organizacji ONZ Kobiety.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP