Świat

Film o zabiciu bin Ladena w TV. Dwa dni przed wyborami

Świat

USA TodayFilm o bin Ladenie będzie miał premierę dwa dni przed wyborami

Kanał National Geographic ogłosił, że dwa dni przed wyborami prezydenckimi w USA pokaże fabularny film o misji poszukiwania i zabicia Osamy bin Ladena. "Seal Team Six: The Raid on Osama bin Laden" już postrzegany jest jako gest poparcia dla Baracka Obamy, dla którego administracji zabicie przywódcy Al Kaidy jest jednym z największych sukcesów.

Kanał National Geographic pokaże film 4 listopada. Film wyreżyserował John Stockwell. Producentem jest Nicolas Chartier (który był także producentem "The Hurt Locker" Kathryn Bigelow) i Harvey Weinstein.

Data premiery nie jest przypadkiem. "To gest poparcia dla Obamy" - pisze wprost "The Hollywood Reporter". Koproducent filmu, Harvey Weinstein, udzielił już zresztą obecnemu prezydentowi poparcia poprzez zbiórkę funduszy na jego kampanię, przeprowadzoną w jego domu w Connecticut.

- Nie chcemy, by to był polityczny film. Chcemy go umieścić w naszej jesiennej ramówce, pokazać tę historię naszym widzom - mówi prezes NG, Howard T. Owens. W piątek stacja wypuściła też pierwszy trailer.

Filmy i polityka

National Geographic w przeszłości zabierało już pośrednio głos w sprawach politycznych: w styczniu pokazał m.in. wywiad z George'em Bushem o jego przemyśleniach na temat ataków terrorystycznych z 11 września.

"Seal Team Six" (który występuje także pod tytułem "Code name: Geronimo") pokazany zostanie miesiąc przed innym, długo zapowiadanym filmem fabularnym o bin Ladenie - "Zero Dark Thirty" Kathryn Bigelow. Początkowo, premiera filmu Bigelow miała odbyć się w październiku. Przeciwnicy Obamy zaprotestowali jednak przeciwko temu, argumentując, że podniesie to notowania obecnego prezydenta. Dystrybutor filmu, Columbia Pictures, zaprzeczył, że obraz ma jakiekolwiek polityczne konotacje, ale ostatecznie przesunął datę wejścia "Zero Dark Thirty" do kin na 19 grudnia 2012 roku.

Autor: jk//bgr / Źródło: tvn24.pl, The Hollywood Reporter

Źródło zdjęcia głównego: USA Today