Świat

Dowódcy batalionów idą na wyborczą wojnę

Świat

Front LudowyFront Ludowy często określa się mianem "partii wojny"

Byli współpracownicy Tymoszenko, bohaterowie rewolucji w Kijowie, weterani walk w Donbasie – taka mieszanka tworzy Front Ludowy. Głównego kandydata na koalicjanta partii prezydenckiej. Im bliżej jednak głosowania, tym mocniej deptały mu po piętach mniejsze partie centroprawicy.

Front Ludowy, Samopomoc, Pozycja Obywatelska – każde z tych ugrupowań może wejść do parlamentu. Poparcie dla FL waha się w przedziale 7-10 proc., a dla Pozycji Obywatelskiej 3-7 proc. W obu przypadkach wydaje się ostatnio spadać. Tymczasem nieoczekiwanie w ostatnim sondażu próg przekroczyła Samopomoc – lista, która początkowo skupiała się na Lwowie.

Front Ludowy

Powstał już w 2007 r. jako Front Zmian – założony przez współpracownika Juszczenki, Arsenija Jaceniuka. Potem jednak drogi Jaceniuka zeszły się z Tymoszenko i w 2013 r. doszło do połączenia. Gdy zaś Tymoszenko trafiła za kraty, Jaceniuk objął faktyczne przywództwo w Batkiwszczynie. Jako przedstawiciel tej partii został premierem po lutowej rewolucji.

Ale potem zdecydował się pójść własną drogą. Jego drogi z Tymoszenko rozeszły się w wyniku sporu o listy Batkiwszczyny. Miał ofertę „jedynki” na liście prezydenckiej, ale zdecydował się utworzyć z innym byłym działaczem Batkiwszczyny, Ołeksandrem Turczynowem, nową partię – Front Ludowy. Turczynow był przez wiele lat prawą ręką Tymoszenko. Od lutego do czerwca 2014 p.o. prezydenta. Jaceniuk startuje z nr 1, zaś Turczynow z „trójką”. Minister spraw wewnętrznych, także uciekinier z Batkiwszczyny, Arsen Awakow ma nr 6. Batkiwszczyna straciła na rzecz FL także ministra sprawiedliwości Pawła Petrenkę (nr 11). W pierwszej piątce listy Frontu Ludowego są aktywistka Majdanu i znana dziennikarka Tetiana Czornowoł (nr 2), były komendant Majdanu i były sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Andrij Parubij (nr 4) oraz były wojskowy, dowódca ochotniczego batalionu Myrotworec, Andrij Teteruk (nr 5). Kandydatem potwierdzającym wpływy Kołomojskiego na liście FL jest Jurij Bereza z batalionu Dnipro-1 (nr 10). Miejsce nr 31 zajmuje dowódca batalionu Kijów-1 Jewhen Dejdej. Na liście jest wielu innych wojskowych i dowódców batalionów. Jest też znany analityk wojskowy Dmytro Tymczuk (nr 13). Z poparciem Frontu w okręgu jednomandatowym w Kijowie startuje Wiaczesław Konstantinowskij – jego majątek (wspólnie z bratem Ołeksandrem) wycenia się na 355 mln USD. Walczył w szeregach batalionu Kijów-1.

Front Ludowy w czasie kampanii wyborczej przejmuje struktury i działaczy Batkiwszczyny, głównie byłych członków Frontu Zmian. W walce o głosy partia opiera się przede wszystkim na osobach premiera i przewodniczącego parlamentu. Ważny jest też szef MSW. Kandydaci z Majdanu i frontu wojny mają nadać partii oblicze rewolucyjne. Program FL jest liberalno-demokratyczny, proeuropejski. Opowiada się za siłowym rozwiązaniem konfliktu w Donbasie.

Celem FL jest zdobycie poparcia wystarczającego, by zostać młodszym partnerem w koalicji z partią prezydencką. Jaceniuk liczy, że zachowa wówczas fotel premiera.

Samopomoc i Pozycja Obywatelska

Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego to nowa siła na scenie politycznej. Ciekawostką jest, że lider partii nie ubiega się o mandat deputowanego. Sadowy zyskał wiele popularności po tym, jak kilka miesięcy temu doszło do zamachu – jego dom został ostrzelany z granatnika. Partia wywodzi się ze Lwowa, ale ma też przedstawicieli w radzie miejskiej Kijowa. W majowych wyborach dostała w stolicy blisko 7 proc. Na jej liście przeważają średni biznesmeni, aktywiści społeczni i żołnierze. Najbardziej znany jest Semen Semenczenko (nr 2), dowódca batalionu Donbas. Programowo Samopomoc niewiele różni się od Frontu Ludowego, Batkiwszczyny czy Bloku Petra Poroszenki i Pozycji Obywatelskiej. Dlatego może stać się koalicjantem partii prezydenckiej równie dobrze jak typowany do tej roli Front Ludowy. Sondaże dają Samopomocy 5-8 proc.

Partia Polityczna Pozycja Obywatelska powstała w 2005 roku, pierwotnie pod nazwą Potężna Ukraina. Od 2010 roku działa pod obecną nazwą i przywództwem Anatolija Hrycenki. Były minister obrony i eks-działacz Batkiwszczyny, nazywany jest czasem „Laszką dla mądrych”, populistą dla inteligencji prozachodniej. Ostro krytykuje obecne władze z pozycji jeszcze bardziej wojennych i antyrosyjskich. Marginalna, słaba organizacyjnie, z niewielkim potencjałem kadrowym, partia nabrała nieoczekiwanie wiatru w żagle dzięki liderowi właśnie. Najpierw popularność przyniosła mu aktywność w czasie Majdanu. Potem został jednym z głównych orędowników odbudowy armii i stłumienia siłą rebelii w Doniecku. Partia ma program konserwatywny, proeuropejski, antyrosyjski.

[object Object]
OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymitvn24
wideo 2/13

Autor: //gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Front Ludowy

Tagi:
Raporty: