Świat

"Nie wiem, dlaczego dzisiaj zostałem uwolniony". Niemiecki dziennikarz już w domu

Świat


Deniz Yucel, uwolniony z tureckiego aresztu korespondent dziennika "Die Welt", powrócił do Niemiec. Jak poinformowała agencja dpa, samolot z dziennikarzem na pokładzie wylądował w piątek późnym wieczorem na lotnisku Berlin-Tegel.

Informację o wyjściu dziennikarza z aresztu w Stambule podała jako pierwsza jego macierzysta redakcja, a następnie potwierdziło niemieckie MSZ. - Nadal nie wiem, dlaczego przed rokiem zostałem aresztowany, a dokładnie mówiąc, dlaczego przed rokiem zostałem zakładnikiem - i nie wiem, dlaczego dzisiaj zostałem uwolniony - powiedział Yucel.

Ponad rok w więzieniu

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił, że rząd federalny niczego nie obiecał Turcji w zamian za uwolnienie dziennikarza. - Nie było żadnych ustaleń, obietnic, czy też układów - powiedział Gabriel w piątek wieczorem w telewizji ZDF. Podkreślił, że strona turecka nie postawiła żadnych żądań w związku z uwolnieniem Yucela. 44-letni Deniz Yucel był przez ponad rok więziony w Turcji bez postawienia mu zarzutów. Posiadający niemieckie i tureckie obywatelstwo Yucel został zatrzymany w Stambule 14 lutego 2017 roku, a niecałe dwa tygodnie później umieszczony w areszcie za "podburzanie ludności" i "propagandę terrorystyczną". Zarzucano mu współpracę z separatystyczną, zdelegalizowaną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz z przebywającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który według władz w Ankarze latem 2016 roku zorganizował udaremniony przez władze pucz przeciwko prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.

100 dziennikarzy w tureckich więzieniach

W sumie władze tureckie uniemożliwiają opuszczenie kraju 28 obywatelom niemieckim, z czego sześć osób zdaniem władz niemieckich jest przetrzymywanych w Turcji z powodów politycznych. Wśród nich tylko Yucel jest znany z nazwiska. Agencja dpa pisze, powołując się na tureckiego dziennikarza Cana Dundara, że obecnie w Turcji więzionych jest ponad stu dziennikarzy.

W piątek, w dniu uwolnienia z aresztu korespondenta dziennika "Die Welt", turecki sąd skazał na kary dożywocia troje znanych dziennikarzy za rzekomą pomoc organizatorom udaremnionego przez władze zamachu stanu z lipca 2016 roku.

Autor: MR\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: