Świat

Cztery miesiące bez internetu. Sąd: to niesprawiedliwość cyfrowa

Świat

sxc.huSędzia orzekł, że brak internetu jest przyczyną stresu i głębokich cierpień

Włoski sąd orzekł, że długotrwałe pozbawienie dostępu do internetu powoduje straty moralne i głębokie cierpienia. Dostawca internetu musi wypłacić odszkodowanie rodzinie z Triestu, która nie mogła korzystać z sieci internetowej przez 4 miesiące.

Rodzina, składająca się z matki, dwojga studentów i uczennicy liceum, nie mogła, z winy dostawcy, korzystać ponad 4 miesiące z internetu w 2009 roku. Kobieta postanowiła wystąpić na drogę prawną przeciwko operatorowi, ponieważ, jak podkreślała, jej dzieci nie mogły korzystać z narzędzia potrzebnego do nauki i studiów.

Sytuacja utrudniła życie całej rodziny

W pozwie zarzucano operatorowi, że młodzież została pozbawiona prawa do czerpania wiedzy z "wielkiej biblioteki, jaką jest internet". Adwokat rodziny wskazał także, że sytuacja ta nie tylko w poważnym stopniu zakłóciła naukę dzieci, ale utrudniła życie całej rodziny.

Odszkodowanie za straty moralne i materialne

Sędzia nakazał dostawcy sieci wypłatę 1600 euro odszkodowania za straty materialne oraz 800 euro za poniesione straty moralne.

- To szczególnie ciężkie straty w epoce, w której komunikacja odgrywa funtamentalne znaczenie w każdym aspekcie życia - powiedział Giuseppe Turco, adwokat rodziny.

Sąd: To niesprawiedliwość cyfrowa

Wyrok zyskał duży rozgłos we Włoszech. Po raz pierwszy wymiar sprawiedliwości uznał bowiem, że istnieje prawo do internetu. Sędzia w uzasadnieniu twierdził, że brak dostępu do internetu prowadzi do nierówności, jest przyczyną stresu oraz ogromnych cierpień psychicznych. Po raz pierwszy także pojawił się termin "niesprawiedliwość cyfrowa", za jaką uznano pozbawienie dostępu do sieci.

Włoscy prawnicy zauważają, że to orzeczenie może stworzyć precedens i obecnie należy spodziewać się wielu podobnych spraw, dlatego, że ich zdaniem potencjalnych ofiar takiej "nierówności" jest w całych Włoszech bardzo wiele.

Autor: dar\mtom\k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu