Czescy artyści chcą "podarować" Putinowi swojego prezydenta

Milos Zeman i Władimir Putin
wikipedia commons | David Sedlecký | AntoniorossetMiloš Zeman i Władimir Putin

Dwóch Czechów postanowiło symbolicznie sprezentować głowę swojego państwa prezydentowi Rosji - wysyłając na Kreml list z załączonym zdjęciem prezydenta Czech Milosza Zemana. To ich reakcja na "obrzydzenie", jakie czują w związku z postawą czeskiego polityka w obliczu wojny na Ukrainie.

Oficjalnie "dar" to wyraz wdzięczności za rolę, jaką odegrali Rosjanie w wyzwoleniu Czech spod niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. 3 maja wysłali ją pisarz Jarosław Rudis i fotograf Igor Malijevsky.

"Nasz dar dotrze do Ciebie najpóźniej w rocznicę zwycięstwa nad Niemcami. Ponieważ jesteśmy małym krajem, to nie mamy nic cenniejszego nad prezydenta" - można przeczytać w liście do Putina.

"Liczymy jednak, że zdecydujesz się zatrzymać ten wyjątkowy prezent od narodu czeskiego" - napisali artyści.

Humor czeską bronią masowego rażenia

- Najlepiej jest zwalczać głupotę śmiechem. To najsilniejsza broń Czechów - powiedział w poniedziałek Rudis, komentując symboliczne pozbycie się Zemana z kraju, w którym 71 procent mieszkańców krytycznie ocenia Władimira Putina (jak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Ipsos).

Pisarz powiedział, że przetłumaczony na język rosyjski list został wysłany do ambasady Rosji w Pradze, do siedziby prezydenta Czech i na Kreml.

Przyjaciel Putina w Europie

Od aneksji Krymu przez Rosję, Zeman wielokrotnie mówił, że należy pogodzić się z utratą półwyspu, a wojnę w Donbasie nazywał wojną domową.

Zeman jest także przeciwnikiem polityki ostrych sankcji wobec Rosji. 9 maja prezydent Czech będzie w Moskwie z okazji obchodów 70. rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego w II wojnie światowej. Możliwe, że spotka się z Władimirem Putin, choć nie będzie obserwował parady wojskowej.

Zdecydowana większość głów państw na Zachodzie postanowiła zbojkotować moskiewskie uroczystości. Kanclerz Niemiec Angela Merkel również nie będzie obserwować parady. Zamiast tego 10 maja złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla, aby uczcić pamięć poległych w walce z nazizmem żołnierzy.

Autor: fil\mtom / Źródło: praguemonitor.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia commons | David Sedlecký | Antoniorosset

Pozostałe wiadomości