Świat

Zeman złożył przysięgę i zaczął atakować media. Część osób opuściła uroczystość

Świat


Milosz Zeman złożył w czwartek ślubowanie i oficjalnie objął urząd prezydenta Czech. W inauguracyjnym przemówieniu między innymi zaatakował media publiczne i niektórych dziennikarzy. W reakcji część zaproszonych gości opuściła uroczystość.

Prezydent Milosz Zeman odnowił swój mandat prezydencki w bezpośrednich wyborach 26 i 27 stycznia tego roku. W drugiej rundzie pokonał Jirzego Drahosza, byłego przewodniczącego Akademii Nauk.

Atak na media

Po złożeniu ślubowania na konstytucję, po salwie honorowej i hymnie państwowym, Milosz Zeman wygłosił przemówienie, w którym zadeklarował, że w czasie swej drugiej kadencji chce popierać "aktywne obywatelstwo". Opowiedział się za wprowadzeniem elementów demokracji bezpośredniej, między innymi bezpośrednich wyborów starostów i wojewodów.

W inaugurującym przemówieniu Zeman odniósł się do osoby i działalności przedsiębiorcy, finansisty i właściciela domu wydawniczego Zdeńka Bakali. Zarzucił mu działalność przestępczą związaną z prywatyzacją spółki węglowej Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD), która jest obecnie w stanie faktycznego bankructwa. Zdaniem Zemana, dopóki nie zostanie wyjaśniony ten przypadek, nie będzie można powiedzieć, "że w Czechach przestępstwa ekonomiczne są przeszłością". Następnie zaatakował media należące do Bakali, a także czeską telewizję publiczną.

Z historycznej Sali Władysławowskiej praskiego zamku wyszli prawicowi politycy. Zareagowali tak na słowa prezydenta, krytyczne wobec niektórych mediów, w tym telewizji publicznej. "To smutne, że Milosz Zeman nawet podczas tak uroczystego aktu państwowego nie rezygnuje z ataków na media i dziennikarzy" – napisał na Twitterze polityk partii Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) Jirzi Pospiszil. "Niestety, pan prezydent nas nie zaskoczył" - napisał inny polityk prawicy.

Wyzwania przed prezydentem

Media oceniają, że początek drugiej kadencji Zemana przede wszystkim związany będzie z tworzeniem stabilnego rządu. Zeman wspiera nominowanego na premiera Andreja Babisza, którego ruch ANO wygrał w październiku wybory parlamentarne. Do tej pory Babiszowi nie udało się uzyskać w parlamencie wotum zaufania. Komentatorzy zwracają także uwagę, że podczas drugiej kadencji prezydent będzie musiał mianować sędziów Sądu Najwyższego i członków Rady Banku Narodowego. Wiadomo, że w pierwszą podróż zagraniczną Zeman pojedzie w kwietniu na Słowację. Później ma odwiedzić pozostałe kraje sąsiednie. Szczegóły, jak podała agencja CTK, są dopiero ustalane. Wśród spraw o charakterze międzynarodowym, które będą miały znaczenie podczas drugiej kadencji Zemana, jest chęć przeniesienia ambasady Czech z Tel Awiwu do Jerozolimy. Komentatorzy podkreślają, że w polityce zagranicznej prezydent związany jest programem rządu.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości