Świat

Kolejny kraj nie chce umowy ONZ w sprawie migrantów. Babisz proponuje odrzucenie paktu

Świat

[object Object]
Donald Tusk zadeklarował, że do Europy przybywa coraz mniej migrantów z Afryki [materiał "Faktów po Południu" TVN24, 8 października]Aleksandra Kąkol | Fakty po południu
wideo 2/24

Czeski premier Andrej Babisz powiedział w czwartek, że będzie proponować, by jego kraj wzorem Węgier i Austrii nie przystąpił do globalnego paktu ONZ w sprawie migracji. 7 listopada sprawą tą ma zająć się rząd.

- Swoim partnerom w rządzie zaproponuję, byśmy zachowali się tak samo, jak Austria lub Węgry - powiedział Babisz w odpowiedzi na interpelację posłanki z opozycyjnej, prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Zuzany Majerovej Zahradnikovej. - Mnie się ten pakt nie podoba - powiedział.

Dodał jednak, że swoje stanowisko chce przedyskutować jeszcze z koalicyjnym partnerem, Czeską Partią Socjaldemokratyczną (CSSD). - Spodziewam się, że decyzję podejmiemy w koalicji - wyjaśnił.

Premier nie chce paktu

Babisz oznajmił, że zgadza się ze swoim austriackim partnerem, iż w pakcie nie ma jasnego rozgraniczenia na legalną i nielegalną migrację, a sformułowania dokumentu pozwalają na swobodę interpretacyjną.

Powiedział też, że nie zgadza się na nielegalną migrację.

- Nie będziemy przyjmować żadnych nielegalnych migrantów i to obowiązuje - mówił, tłumacząc, że ograniczeniem nielegalnej migracji może być "plan Marshalla" dla Afryki, czyli pomoc ekonomiczna dla tamtejszych państw.

ONZ-owski pakt poświęcony prawom uchodźców i migrantów (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration - GCM) to niezobowiązująca umowa, która miała pomóc w rozwiązywaniu problematyki migracji, uchwalona przez ONZ przed rokiem.

Dokument ma zostać oficjalnie przyjęty przez kraje Organizacji Narodów Zjednoczonych w Marrakeszu w grudniu tego roku. Od umowy zdystansowały się Stany Zjednoczone, Węgry i Austria.

Austriacki rząd, który odrzucił pakt w środę, argumentował, że dokument może tworzyć przeszkody do ewentualnego deportowania migrantów oraz że będzie prowadził do zatarcia różnic między migracją zarobkową a prawem do azylu.

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości