Świat

Nowe centrum wywiadowcze NATO w Czechach. "Dołączymy do światowej czołówki"

Świat


W Czechach powstanie specjalne centrum przeznaczone dla czeskiego oraz natowskiego wywiadu. Mają być w nim opracowywane dane z satelitów i radarów NATO - poinformowała w komunikacie prasowym rzeczniczka wywiadu wojskowego Czech Alżbieta Riethofova.

Centrum powstanie 1 lipca, a pełną funkcjonalność powinno osiągnąć do końca 2019 roku - przekazał szef wywiadu wojskowego Jan Beroun. Koszty mają zostać pokryte z budżetu ministerstwa obrony. Dziennik "Pravo", który jako pierwszy napisał o planach utworzenia centrum, poinformował, że będzie ono kosztować kilkaset milionów koron, czyli kilkadziesiąt milionów euro.

Zdjęcia z dużą rozdzielczością

Centrum będzie pozyskiwać i opracowywać zdjęcia satelitarne, które mogą być wykorzystywane przez zagraniczne misje wojskowe. Agencja CTK pisze, że praca centrum może także służyć celom cywilnym. Dane satelitarne mogą pomóc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof budowlanych. Według ekspertów, z którymi rozmawiało "Pravo", centrum ma wykorzystywać satelity nadsyłające dane z najwyższym poziomem rozdzielczości. Pozwala to według dziennika nawet na rozpoznanie, czy jadący pojazd ma charakter wojskowy.

- Technologicznie dołączymy do światowej czołówki. Takie wyposażenie i zdolności ma zaledwie kilka państw na świecie - powiedział "Pravu" jeden z anonimowych ekspertów, który ma pracować w nowym centrum.

Autor: mk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US DoD

Pozostałe wiadomości