Czarna plama, czyli Korea Północna. "Istotą społeczeństwa nie są krzykliwe światła"

Świat

NASA Earh Observatory/Johnson Space CenterKorea Północna wciąż "czarną plamą" na mapie świata

To jedno z najbardziej znanych zdjęć Korei Północnej. Wykonane nocą z satelity pokazuje KRLD całkowicie pogrążoną w ciemnościach, obok rozświetlonych Chin i sąsiadów z południa. Północnokoreańskie media państwowe podkreślają, że "nie jest to żaden problem".

Zdjęcie satelitarne pokazuje Półwysep Koreański nocą. Obok rozświetlonych Chin i Korei Południowej widać pogrążoną w ciemnościach Koreę Północną.

Tymczasem państwowa północnokoreańska gazeta "Rodong Sinmun" opublikowała tekst broniący kraju w kwestii energii elektrycznej. "Oni (krytycy Korei Północnej - red.) oburzają się, że w naszym kraju nie ma zbyt wielu świateł, ale istotą społeczeństwa nie są krzykliwe światła" - podkreśla gazeta.

Artykuł "Tuż przed naszymi oczami" odnosi się do przemówienia Kim Dzong Una z początku roku, który wezwał do "większych wysiłków w zaoszczędzaniu energii elektrycznej". Tytuł koresponduje ze słowami dyktatora, który powiedział do swoich obywateli, że "szczęście jest tuż przed ich oczami".

"USA czekają takie same problemy"

Artykuł głosi także, że z takimi samymi problemami mogą niedługo zmierzyć się Stany Zjednoczone. "Rodong Sinmun" twierdzi, że doprowadzi do tego napięta sytuacja społeczna. Przypomina tutaj zamieszki w Ferguson i ruch Occupy Wall Street. "Dawne supermocarstwo może nie dostrzegać swojej arogancji i nie będzie w stanie uniknąć ciemnego losu" - pisze gazeta.

Korea Północna wciąż "czarną plamą" na mapie świataNASA

Autor: kło/ja/kwoj / Źródło: Independent, Wall Street Journal

Źródło zdjęcia głównego: NASA