Świat

Było symbolem powstania. Asad modlił się na odbitym przedmieściu

Świat


Z okazji muzułmańskiego Święta Ofiarowania (Id al-Adha) prezydent Syrii Baszar al-Asad modlił się w poniedziałek w meczecie na południowo-zachodnim przedmieściu Damaszku, Darajja, które zostało w sierpniu opanowane przez siły rządowe.

Na opublikowanym przez agencję prasową SANA zdjęciu widać, jak Asad klęczy podczas modlitwy wśród innych wiernych, w tym wielkiego muftiego Syrii. Prezydent jest alawitą, czyli wyznawcą nurtu wywodzącego się z szyizmu.

Symbol oporu przed reżimem

Darajja to symbol powstania przeciwko reżimowi Asada i poddanie jej w sierpniu siłom rządowym po czterech latach oblężenia było dużym ciosem dla syryjskiej rebelii - pisze agencja Reutera.

Wielu bojowników uciekło ze swymi rodzinami do kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Ewakuowana została także duża część ludności cywilnej.

W poniedziałek zgodnie z porozumieniem Rosji i USA wejść w życie ma "wstrzymanie wszelkich wrogich działań" w Syrii. Według planu przedstawionego przez ministrów, rząd Syrii nakaże podległym mu oddziałom wstrzymanie działań bojowych w określonych rejonach kontrolowanych przez opozycję. Zawieszenie broni ma potrwać 48 godzin i jeśli będzie skuteczne, ma zostać przedłużone.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: