Świat

Brzeziński: musimy zapewnić Rosjan, że wolna Ukraina nie będzie aspirowała do NATO

Świat

Fakty TVNBroń i neutralność dla Ukrainy

Musimy być w stanie dostarczyć broń defensywną na Ukrainę i zapewnić Rosjan, iż wolna, demokratyczna, europejska Ukraina nie będzie aspirowała do NATO - powiedział reporterowi "Faktów" TVN Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera.

Pytany o jego zdaniem najlepszy sposób rozwiązania kryzysu na Ukrainie, Brzeziński odparł, że jest on taki sam, jak ten proponowany przez niego rok temu podczas konferencji nt. bezpieczeństwa w Monachium.

Brzeziński o dostarczaniu broni i finlandyzacji

- Musimy być w stanie dostarczyć broń defensywną na Ukrainę, ponieważ jeśli nie przekażemy tam takiej broni, to wszystko co będzie musiał zrobić Putin, aby zatriumfować, to doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu - powiedział był doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Drugim elementem rozwiązania ma być zapewnienie Rosjan, że "wolna, demokratyczna i europejska Ukraina nie będzie aspirowała do NATO". Według Brzezińskiego, Moskwa uznaje związanie Kijowa z Sojuszem za zagrożenie, wobec czego należałoby zasugerować przyjęcie rozwiązanie na wzór Finlandii. Tak zwana finlandyzacja polega na włączeniu w gospodarcze i polityczne struktury świata zachodniego, ale utrzymanie neutralności w sferze bezpieczeństwa. W czasie zimnej wojny sprawdziło się to w przypadku Finlandii, która uchowała się jako wolne i demokratyczne państwo położone u boku ZSRR.

Autor: mk//tka / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: