TVN24 | Świat

"Żadne z państw europejskich nie znało takiej skali masowych represji od ponad czterdziestu lat"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Radio Swoboda, lit-bel.org
Aleś Zarembiuk: zbrodniarze, odpowiedzialni za represje wobec pokojowych demonstrantów, muszą zakończyć swoje życie w więzieniach
Aleś Zarembiuk: zbrodniarze, odpowiedzialni za represje wobec pokojowych demonstrantów, muszą zakończyć swoje życie w więzieniach
wideo 2/20
Aleś Zarembiuk: zbrodniarze, odpowiedzialni za represje wobec pokojowych demonstrantów, muszą zakończyć swoje życie w więzieniach

"Uznajcie swoją porażkę i zaakceptujcie wolę narodu!" - ponad 140 białoruskich pisarzy, w tym noblistka Swiatłana Aleksijewicz, zaapelowało w liście otwartym do władz w Mińsku, by położyły kres przemocy i zastraszaniu ludzi. Ostrzegają przed spadkiem Białorusi "na dno rankingu cywilizacyjnego".

"My, białoruscy pisarze, jesteśmy poważnie zaniepokojeni, że w ciągu ostatnich 100 dni w naszym kraju zauważalna jest ciągła eskalacja przemocy ze strony organów ścigania i mianowanych przez administrację przedstawicieli w stosunku do obywateli biorących udział w pokojowych protestach. Żadne z państw europejskich nie znało takiej skali masowych represji od ponad czterdziestu lat. W ciągu tych 100 dni aresztowano około trzydziestu tysięcy osób, ponad cztery tysiące osób zostało okaleczonych, wszczęto około tysiąca spraw karnych bez uzasadnienia, a osiem osób zmarło" - przytacza fragment otwartego listu białoruska sekcja Radia Swoboda.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

"Państwo ignoruje podstawowe prawa człowieka. Nie wszczęto żadnych spraw karnych przeciwko osobom odpowiedzialnym za zabójstwa i okaleczenia. Dozwolone jest bicie więźniów, którzy mają związane ręce, czego zabrania międzynarodowa praktyka prawna, nawet w stosunku do jeńców wojennych. Władze kraju wydały bezpośrednie instrukcje dotyczące wyrzucania studentów z uczelni i zwalniania wszystkich pracowników, którzy nie zgadzają się z polityką państwa, co jest bezpośrednim naruszeniem obowiązującej Konstytucji Republiki Białorusi" - podkreślili pisarze.

Aleś Zarembiuk o 100 dniach protestów przeciw reżimowi Alaksandra Łukaszenki na Białorusi
Aleś Zarembiuk o 100 dniach protestów przeciw reżimowi Alaksandra Łukaszenki na Białorusi TVN24

Sygnatariusze listu otwartego podkreślili, że "eskalacja przemocy, poszerzenie przestrzeni bezkarności, pozbawianie Białorusinów podstawowych praw konstytucyjnych, prowadzi do głębokiego długotrwałego kryzysu narodowego we wszystkich sferach życia publicznego: niewypłacalności gospodarczej, międzynarodowej izolacji, spadku Białorusi na dno rankingu cywilizacyjnego".  

"Chylimy czoła przed odwagą i wytrwałością Białorusinów, składamy kondolencje wszystkim, którzy cierpieli i stracili krewnych, apelujemy do władz, szefów struktur państwowych, trzeźwo myślących urzędników z żądaniem: zanim pogrążycie kraj w otchłani przemocy i ogólnego kryzysu - natychmiast zaprzestańcie masowych represji, zastraszania ludzi, którzy chcą zmian, przyznajcie się do swojej porażki i zaakceptujcie wolę narodu" - napisano w liście otwartym, podpisanym jak dotąd przez 140 literatów na czele z noblistką Swiatłaną Aleksijewicz, zamieszczonym na stronie niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich.

Autor:tas\mtom

Źródło: Radio Swoboda, lit-bel.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości