Świat

Rosyjski dyplomata uspokaja: nasi żołnierze nie zostaną na Białorusi

Świat

[object Object]
Nagranie archiwalne: wspólne ćwiczenia rosyjskich i białoruskich wojsk Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/27

Ambasador Rosji na Białorusi Aleksandr Surikow zapewnił, że rosyjskie wojska zostaną wycofane z tego kraju tuż po zakończeniu wrześniowych manewrów Zapad-2017. Niezależne media w Mińsku prognozowały, że Rosja wykorzysta manewry, by pozostawić część sił wojskowych na terytorium Białorusi.

- To planowe manewry. Od razu po ich zakończeniu wojska zostaną wycofane z Białorusi do miejsc dyslokacji – powiedział w piątek na konferencji prasowej Aleksandr Surikow, cytowany przez agencję Interfax-Zachód.

Dyplomata zauważył, że niektóre media spekulują na ten temat. - Czasem aż robi się wstyd, że mogą rodzić się takie myśli – ocenił.

"Charakter praktyczny" współpracy

Białoruskie niezależne media informowały między innymi o ryzyku wykorzystania przez Rosję manewrów, by pozostawić część sił wojskowych na terytorium Białorusi.

W rozmowie z dziennikarzami ukraińscy eksperci do spraw wojskowości ostrzegali, że ćwiczenia Zapad-2017 stwarzają zagrożenie zarówno dla Ukrainy, jak i Polski czy państw bałtyckich. Ich zdaniem ćwiczenia, przeprowadzane na granicach zachodnich Rosji, są "demonstracją siły przed NATO".

Ambasador Surikow zapewniał, że współpraca wojskowa Białorusi i Rosji ma "charakter praktyczny".

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad odbywają się co dwa lata, na przemian na terytorium jednego z dwóch państw. W tym roku zaplanowane są na wrzesień na Białorusi.

Kontrola na granicy

Surikow wypowiedział się również na temat wprowadzenia kontroli na granicy białorusko-rosyjskiej, dotychczas – od ponad 20 lat – otwartej w związku z funkcjonowaniem państwa związkowego Białorusi i Rosji. Chodzi między innymi o zmianę statusów lotów z Białorusi z wewnętrznych na międzynarodowe.

- Jest to związane z tym, że Rosja wzmacnia walkę z terroryzmem, z tak zwanym Państwem Islamskim, zwłaszcza w Syrii. (…) I otwarta granica pomiędzy Rosją i Białorusią, nie wykluczamy tego, może zostać wykorzystana przez bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego, biorąc pod uwagę wprowadzony przez Białoruś ruch bezwizowy dla obywateli 80 państw przez lotnisko w Mińsku – oświadczył rosyjski ambasador.

Pięciodniowy ruch bezwizowy przez lotnisko międzynarodowe w Mińsku funkcjonuje od lutego 2017 roku.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, apostrophe.ua, obozrevatel.com

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości