Łukaszenka pozbawił stopni kilkudziesięciu wojskowych i funkcjonariuszy. "Podsycali nastroje protestacyjne"

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP
Protesty na BiałorusiReuters Archive
wideo 2/5
Reuters ArchiveProtesty na Białorusi

Na mocy dekretu Alaksandra Łukaszenki ponad 80 białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy struktur siłowych zostało pozbawionych stopni. Nie podano konkretnych nazwisk, podano jedynie, że chodzi o osoby, które popierały protesty po zeszłorocznych wyborach prezydenckich. Zdaniem znacznej części Białorusinów i opinii międzynarodowej zostały one sfałszowane.

Służby prasowe prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki opublikowały we wtorek komunikat, że ponad 80 wojskowych i funkcjonariuszy struktur siłowych dopuściło się "dyskredytujących czynów". Przywódca białoruskiego reżimu wydał dekret, na mocy którego osoby te zostały pozbawione stopni wojskowych i specjalnych. Nie podano konkretnych nazwisk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Alaksandr ŁukaszenkaShutterstock

"Wyrzucali legitymacje, zrywali pagony"

"W czasie zaostrzenia sytuacji polityczno-społecznej w kraju w celu destabilizacji podsycali nastroje protestacyjne, organizowali nielegalne zgromadzenia i uczestniczyli w nich, rozmieszczali w internecie materiały ekstremistyczne, wzywali do radykalnych działań" – argumentowała w komunikacie służba prasowa.

Dodała, że "publikowali dane osobiste urzędników państwowych, dziennikarzy, funkcjonariuszy" oraz "występowali z oskarżeniami, zniewagami i groźbami pod ich adresem".

"Dyskredytując honor i godność munduru demonstrowali brak szacunku do symboli państwowych, wyrzucali legitymacje, zrywali pagony, odmawiali wykonywania obowiązków służbowych. Wobec wielu z nich wszczęto sprawy karne, w tym za organizację aktów terroryzmu" – napisano dalej.

Według biura prasowego Łukaszenki są to działania nielicujące ze statusem wojskowego i funkcjonariusza struktur siłowych, a procedurę pozbawienia stopni wojskowych i specjalnych zainicjowali szefowie zdegradowanych.

Protesty po wyborach na Białorusi

Po wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia 2020 roku, w kraju tym wybuchły protesty przeciwko ich sfałszowaniu. Według oficjalnych wyników w I turze "zdecydowanie" zwyciężył ubiegający się o piątą reelekcję prezydent Alaksandr Łukaszenka (80,01 proc. poparcia). Kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska, która cieszyła się dużym poparciem społecznym, miała otrzymać zaledwie 10,1 procent głosów.  

WYBORY NA BIAŁORUSI - ZOBACZ RAPORT TVN24.PL >>>

Władze stłumiły demonstracje, sięgając po zmasowane represje. Odbywały się masowe aresztowania. Protesty obecnie zmalały, ale opozycja zapowiedziała, że na wiosnę zostaną wznowione.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: