TVN24 | Świat

Jan Paweł I wkrótce będzie beatyfikowany. Papież Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu cudu

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Wierni u grobu Jana Pawła I
Wierni u grobu Jana Pawła I. Nagranie archiwalne

Niedługo ma odbyć się beatyfikacja papieża Jana Pawła I, który stał na czele Kościoła przez 33 dni. W środę Watykan poinformował, że Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego Albino Lucianiego.

Według mediów beatyfikacja Jana Pawła I odbędzie się prawdopodobnie w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Jego wyjątkowo krótki pontyfikat jest jednym z najciekawszych rozdziałów w historii Kościoła, a w przeszłości pojawiało się wiele pytań i dementowanych sensacyjnych spekulacji oraz teorii spiskowych na temat śmierci papieża.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kim był papież Jan Paweł I?

Albino Luciani urodził się 17 października 1912 roku w regionie Wenecja Euganejska na północy Włoch. Od 1969 roku był patriarchą Wenecji. Papieżem został wybrany na konklawe 26 sierpnia 1978 roku, a inauguracja jego pontyfikatu odbyła się 3 września. Wśród wiernych zaskarbił sobie przydomek "uśmiechniętego papieża".

Jan Paweł IUPPA/Photoshot /PAP

Zdążył wygłosić 11 przemówień i homilii, cztery razy spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej i pięć razy na modlitwie Anioł Pański. Zmarł 28 września w swoim apartamencie w Pałacu Apostolskim. Lekarz stwierdził zgon z powodu zawału serca.

Pogrzeb Jana Pawła I odbył się 4 października 1978 roku na placu Świętego Piotra. Dwanaście dni później na konklawe został wybrany Karol Wojtyła.

Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła I rozpoczął się w 2003 roku.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UPPA/Photoshot /PAP

Tagi:
Raporty: