Świat

Skazany za pedofilię kardynał złożył apelację

Świat


Pełnomocnicy skazanego za pedofilię byłego watykańskiego "ministra finansów" kardynała George'a Pella odwołali się do australijskiego Sądu Najwyższego od wyroku sądu apelacyjnego stanu Wiktoria. 21 sierpnia sąd ten odrzucił apelację złożoną przez kardynała Pella i utrzymał w mocy marcowy wyrok sześciu lat więzienia za pedofilię.

Pell, najwyższy dostojnik Kościoła skazany za pedofilię, usłyszał wyrok za przestępstwa popełnione wobec dwóch 13-letnich chórzystów, których dopuścił się w zakrystii w katedrze świętego Patryka w Melbourne w 1996 roku. Pell, do niedawna jeden z najbliższych i najbardziej wpływowych współpracowników i doradców papieża Franciszka, od początku sprawy sądowej utrzymywał, że jest niewinny.

78-latek przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze, a apelacja w Sądzie Najwyższym Australii to ostatnia możliwość, jaką ma, by uzyskać uchylenie wyroku skazującego.

Kariera purpurata

Pell, urodzony w 1941 roku w australijskim Ballarat, był biskupem pomocniczym Melbourne w latach 1987–1996, a następnie do 2001 roku metropolitą tego miasta. W latach 2001-2014 był arcybiskupem metropolitą Sydney, kardynałem mianowanym przez papieża Jana Pawła II. Papież Franciszek w 2013 roku mianował go członkiem Rady Kardynałów, a rok później prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, czyli watykańskim "ministrem finansów".

Początkowo australijski wymiar sprawiedliwości prowadził śledztwo w jego sprawie w związku z zarzutami tuszowania czynów wykorzystywania i wysłuchał jego zeznań, w których zapewniał, że nie wiedział o takich zdarzeniach w swojej diecezji. W 2017 roku kardynał Pell został jednak formalnie oskarżony o czyny seksualnego wykorzystania nieletnich. Papież urlopował go na czas procesu, a później zdymisjonował.

Jeszcze proces kościelny

Gdy na początku tego roku kardynał został uznany jednomyślnie winnym pedofilii przez ławę przysięgłych sądu pierwszej instancji, otrzymał od Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi, w ramach "środków zapobiegawczych" w oczekiwaniu na definitywne potwierdzenie faktów.

Po wyroku w sądzie apelacyjnym Watykan oświadczył, że z decyzją w sprawie kardynała Pella Kongregacja Nauki Wiary czeka na wyniki trwającego procesu i zakończenie całego postępowania sądowego.

Stolica Apostolska zapowiedziała też proces kanoniczny dostojnika. Może on zakończyć się usunięciem ze stanu kapłańskiego.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: