Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały we wtorek, że zatwierdzone zostały plany ofensywy na Liban i podjęto decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych. Portal Times of Israel przypomina, że Izrael ostrzegał, iż nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy.

"W ramach oceny sytuacji plany operacyjne ofensywy w Libanie zostały zaaprobowane i zatwierdzone" - głosi wtorkowy komunikat izraelskiej armii.

Jak przekazał portal Times of Israel, plany działań bojowych zaaprobowali szef północnego dowództwa sił izraelskich generał Ori Gordin i szef dowództwa operacyjnego generał Oded Basiuk. Najwyżsi dowódcy podjęli także decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych.

Hezbollah atakuje Izrael

W nocy z czwartku na piątek libański Hezbollah wystrzelił co najmniej 30 dronów w kierunku siedziby północnego dowództwa Izraela w jednym skoordynowanym uderzeniu i był to największy jak dotąd atak tej grupy z użyciem dronów na państwo żydowskie.

Libańskie ugrupowanie wystrzeliło także około 100 rakiet, co również było największym tego typu atakiem odkąd Hezbollah zaczął ostrzeliwać Izrael po rozpoczęciu wojny w Strefie Gazy.

Izrael ostrzegł, że nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy - napisał Times of Israel.

Jak dotąd presja dyplomatyczna USA wywierana na gabinet premiera Izraela Benjamina Netanjahu pozwalała uniknąć wojny z Libanem, ale w ostatnich tygodniach napięcie na północnej granicy państwa żydowskiego stale rośnie. Izrael zapowiedział, że jeśli problem ten nie zostanie rozwiązany środkami dyplomatycznymi, to postara się odepchnąć Hezbollah na północ dzięki operacji wojskowej - przypomniał portal.

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: PAP