TVN24 | Świat

"Jeśli Północ podejmie taki krok, zapłaci za to". Wojsko Korei Południowej w "stanie pełnej gotowości"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Te posunięcia udaremniają czynione przez dwie dekady wysiłki Seulu i Pjongjangu na rzecz poprawy stosunków i utrzymania pokoju - tak kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej zareagowało na zapowiedzi rozmieszczenia północnokoreańskich wojsk na zdemilitaryzowanych obszarach przy granicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Relacje między dwoma państwami koreańskimi gwałtownie się w ostatnich dniach pogorszyły. We wtorek, po serii krytycznych komunikatów pod adresem Seulu, Korea Płn. wysadziła w powietrze biuro łącznikowe obu krajów w Kaesongu. Pjongjang ogłosił, że wyśle żołnierzy do nieczynnego wspólnego kompleksu przemysłowego w mieście Kaesong oraz do wspólnego ośrodka turystycznego w Górach Diamentowych (Kumgang). Reżim odrzucił złożoną przez Seul propozycję rozmów w tej sprawie.

Władze Korei Północnej zapowiedziały również zerwanie dwustronnej umowy o redukcji napięć militarnych z 2018 roku, przywrócenie posterunków strażniczych w strefie zdemilitaryzowanej i wznowienie regularnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy.

Wojsko Korei Południowej utrzymuje "stan pełnej gotowości"

- Te posunięcia udaremniają czynione przez dwie dekady wysiłki Korei Południowej i Północnej na rzecz poprawy dwustronnych stosunków i utrzymania pokoju na Półwyspie Koreańskim. Jeśli Północ rzeczywiście podejmie taki krok, z pewnością za to zapłaci - oświadczył przedstawiciel kolegium szefów sztabów Korei Południowej Dzeon Dong Dzin.

Dzeon powiedział również, że armia Korei Południowej przez cały czas monitoruje ruchy północnokoreańskiego wojska i utrzymuje "stan pełnej gotowości". Zapewnił jednak, że Seul stara się uniknąć eskalacji sporu i powstania kryzysu militarnego.

Korea Północna podniosła na najwyższy poziom gotowość wojsk pierwszej linii po raz pierwszy od 2013 roku – podała agencja prasowa Yonhap. "Nie wykryto jak dotąd żadnych nadzwyczajnych ruchów, ale jesteśmy w pełnej gotowości na wypadek wszelkich ewentualności" - powiedział tej agencji oficer południowokoreańskiego kolegium szefów sztabów, którego nazwiska nie podano.

Spekulacje dotyczące budowy przez Koreę Północną nowego okrętu podwodnego

Samolot typu An-148 używany wcześniej przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una przeleciał w środę z Pjongjangu do wschodniej części kraju – podała Yonhap, powołując się na dane platformy śledzącej ruch samolotów.

Nie jest jasne, czy Kim był na pokładzie. Pojawiają się spekulacje, że celem rejsu mogło być portowe miasto Sinpo, gdzie według analityków Korea Północna buduje nowy okręt podwodny, zdolny do wystrzeliwania rakiet z głowicami jądrowymi. Eksperci sądzą, że prace nad jednostką są w końcowej fazie.

Władze Korei Północnej protestują przeciwko przesyłaniu przez granicę ulotek krytykujących reżim w Pjongjangu. Eksperci wiążą pogarszanie się dwustronnych relacji z impasem w negocjacjach między Pjongjangiem a Waszyngtonem w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej i ewentualnego zniesienia nałożonych na nią międzynarodowych sankcji.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP