Świat

Podejrzani o atak w Medynie w areszcie. "Bezpośrednio zaangażowani w zbrodnię"

Świat

[object Object]
Do ataku na Meczet Proroka doszło w lipcu 2016 rokuReuters Archiwum
wideo 2/2

Saudyjskie siły bezpieczeństwa aresztowały 46 osób podejrzanych o przynależność do zbrojnej organizacji. Ugrupowanie to jest odpowiedzialne za zamach bombowy, dokonany w lipcu 2016 roku przed świętym dla islamu meczetem w Medynie - podały w niedzielę saudyjskie media.

Według państwowej agencji SPA, która powołała się na ministerstwo spraw wewnętrznych, wśród zatrzymanych jest 32 obywateli saudyjskich i 14 obcokrajowców.

"Śledztwo wykazało, że aresztowani byli bezpośrednio zaangażowani w zbrodnię przeciw wiernym w świętym Meczecie Proroka" - podało w oświadczeniu saudyjskie MSW. Aresztowania dokonano w Dżuddzie, portowym mieście na zachodzie kraju - podała SPA.

Nikt się nie przyznał

W lipcu 2016 roku, podczas ramadanu, zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze przed Meczetem Proroka, w którym znajduje się grób proroka Mahometa. W tym bezprecedensowym ataku zginęło czterech policjantów. Żadna organizacja do dziś nie przyznała się do przeprowadzenia tego ataku. Także MSW w swoim komunikacie nie wskazało winnych, jednak nieoficjalnie zamach przypisywany jest - jak podaje agencja Reuters - tak zwanemu Państwu Islamskiemu (IS). Od połowy 2014 roku IS dokonało serii zamachów bombowych i ataków z użyciem broni palnej w Arabii Saudyjskiej. Wśród licznych ofiar tych aktów terroru większość stanowili przedstawiciele szyickiej mniejszości oraz członkowie sił bezpieczeństwa. IS dąży do obalenia arabskich monarchii w regionie Zatoki Perskiej, zarzucając im niewolnicze podążanie za Zachodem.

Autor: pqv/sk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archiwum