Arabia Saudyjska zmieni dni weekendu? "To ożywi gospodarkę"

sxc.huZmiana dni weekendu ma zwiększyć wymianę handlową

Doradcy króla Arabii Saudyjskiej zasugerowali rządowi, by weekend przypadał na piątek i sobotę. Obecnie wolnymi dniami są czwartek i piątek, a to ogranicza możliwość współpracy z partnerami z zagranicy.

W islamie dniem świątecznym w tygodniu jest piątek. Niektórzy saudyjscy przedsiębiorcy i ekonomiści tłumaczą, że czwartkowo-piątkowy weekend, obowiązujący przede wszystkim sektor państwowy, ogranicza liczbę dni, w których firmy z tego kraju mogą współpracować z zagranicznymi partnerami.

Praca tylko przez 3 dni

Wszelkie zmiany dni weekendu mogą mieć istotne znaczenie dla giełdy w Arabii Saudyjskiej, na którą duży wpływ mają międzynarodowe ceny energii i rynki akcji - oceniają media. Z większością partnerów na świecie Saudyjczyków łączą tylko trzy dni robocze w tygodniu. Saudyjski biznes od lat lobbuje na rzecz zmiany oficjalnego tygodnia pracy, żeby dopasować się do regionalnych trendów w tej kwestii.

Inni już to zrobili

Znaczna część propozycji zmiany prawa pochodzi od Rady Konsultacyjnej (150-osobowego organu doradczego powoływanego przez króla). Sama rekomendacja rady nie oznacza wcale, że propozycja stanie się obowiązującym prawem. Wniosek musi zatwierdzić rząd i saudyjski sąd królewski. W 2007 roku podobny wniosek został odrzucony. Sąsiadujący z Arabią Saudyjską Oman oficjalnie zatwierdził w kwietniu zamianę dni weekendu na piątek i sobotę. Prawo wejdzie w życie od 1 maja. Jeżeli wniosek rady w Arabii Saudyjskiej nie zostanie zatwierdzony, kraj ten pozostanie jedynym państwem Zatoki Perskiej, w którym obowiązuje weekend czwartkowo-piątkowy.

Autor: rf//gak/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości