Świat

Liczna gromada blackhawków płynie do Europy. Na razie nie do Polski

Świat

Amerykańskie śmigłowce w Europie
US ArmyPrzerzucana do Europy jednostka zajmuje się wsparciem z powietrza wojsk lądowych

Amerykańska 10. Brygada Lotnictwa Bojowego ujawniła zdjęcia kilkunastu swoich śmigłowców załadowanych na statek, który ma je przewieźć do Europy. Docelowo maszyny z tej jednostki maja stacjonować też w Polsce. Jednak, jak dowiedział się portal tvn24.pl, te transportowane obecnie trafią do innych krajów.

Na zdjęciach widać kilkanaście transportowych UH-60 Blackhawk i CH-47 Chinook ciasno ustawionych pod pokładem niezidentyfikowanego statku transportowego. Nie ujawniono żadnych dodatkowych informacji ponad to, że trafią one do Europy w ramach operacji Atlantic Resolve, czyli amerykańskiego wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Liczne UH-60 i CH-47 upakowane w ładowni statku | US Army

Wsparcie z powietrza dla pancerniaków

Według wcześniejszych zapowiedzi 10. CAB (Combat Aviation Brigade) umieści swoje dowództwo i główną bazę w niemieckim Illesheim, jednak jej części będą rozmieszczone w Polsce, Rumunii i krajach bałtyckich.

Nasze ministerstwo obrony informowało, że amerykańskie śmigłowce mają pojawić się na lotnisku w Powidzu.

Jednak, jak dowiedział się portal tvn24.pl, śmigłowce transportowane obecnie do Europy nie trafią do Polski.

- Początkowo 10. CAB będzie bazował w Niemczech z wysuniętymi oddziałami na Łotwie i w Rumunii. Ich przybycie jest planowane na koniec lutego - napisało Dowództwo US Army w Europie.

- Teraz nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaki sprzęt zostanie rozmieszczony w Polsce. Poinformujemy o tym, kiedy te szczegóły zostaną ustalone - dodano. Według zapowiedzi polskiego MON, amerykańskie śmigłowce mają się pojawić w bazie w Powidzu "na wiosnę". Nie sprecyzowano jednak, ile to będzie maszyn i kiedy dokładnie przybędą.

Amerykańska brygada lotnictwa bojowego to kilkadziesiąt śmigłowców transportowych i uderzeniowych. Od lekkich wielozadaniowych UH-60 Blackhawk, przez ciężkie transportowe CH-47 Chinook, po uderzeniowe AH-64 Apache. Razem to znaczna siła, która jest wykorzystywana do wspierania z powietrza oddziałów US Army.

10. CAB ma współdziałać z już przysłanym do Europy 3. Brygadowym Pancernym Zespołem Bojowym, który obecnie stacjonuje w całości na zachodzie Polski, ale niedługo ma się rozjechać po całej wschodniej flance NATO.

Początek ładowania śmigłowców na pokład statku | US Army

Autor: mk//plw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Tagi:
Raporty: