Świat

Seagal chce zostać rosyjskim gubernatorem

Świat

W 2016 roku Władimir Putin wręczył Seagalowi rosyjski paszportpresident.gov.by
wideo 2/3

Amerykański aktor znany przede wszystkim z filmów akcji, Steven Seagal, poinformował, że chciałby zostać gubernatorem regionu Nadmorskiego w Rosji. To dalekowschodni Okręg Federalny ze stolicą we Władywostoku. Dwa lata temu Seagal przyjął rosyjskie obywatelstwo.

Aktor, który zna się osobiście z prezydentem Władimirem Putinem, w 2016 roku otrzymał rosyjskie obywatelstwo. W środę, podczas swojej wizyty we Władywostoku zdradził, że "chciałby zostać gubernatorem okręgu Nadmorskiego".

Problemy Zjednoczonej Rosji

Deklaracja popularnego aktora pojawiła się w następstwie kontrowersji związanych z wyborami przeprowadzonymi 16 września. Komisja wyborcza odrzuciła wyniki głosowania po licznych zgłoszeniach łamania praw. Ponowne głosowanie odbędzie się w grudniu.

Seagal na temat wyborów wypowiedział się przy okazji promowania swojego najnowszego filmu. - Chciałbym lepiej poznać Kraj Nadmorski i zostać waszym gubernatorem - powiedział Seagal.

Powtórka wyborów to już trzeci przypadek, gdy Zjednoczona Rosja, największa partia w Rosji, nie zdołała wygrać wyborów.

Seagal i polityka

Seagal od dłuższego czasu wyraża zainteresowanie polityką. W 2014 roku deklarował zainteresowanie posadą gubernatora amerykańskiego stanu Arkansas. W 2016 roku przyjął jednak obywatelstwo rosyjskie i od tamtej pory angażuje się w życie polityczne Rosji.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji ogłosiło w lipcu, że amerykański gwiazdor kina akcji został specjalnym przedstawicielem tego resortu ds. relacji ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie kultury, sztuki i kontaktów młodzieży.

Od ponad 10 lat 66-letni Seagal regularnie odwiedza Rosję, gdzie filmy z jego udziałem cieszą się dużą popularnością. W rosyjskiej telewizji pojawia się niekiedy, by opowiadać o swoich poglądach i karierze. Od ubiegłego roku gwiazdor ma zakaz wjazdu na Ukrainę na okres pięciu lat. Władze tego kraju wydały taką decyzję ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Autor: asty//now / Źródło: rferl.org

Źródło zdjęcia głównego: kremlim.ru