Świat

Łukaszenka: będziemy z Rosją ćwiczyć to, co ćwiczą nasi potencjalni przeciwnicy

Świat

[object Object]
Nagranie: manewry z udziałem żołnierzy z Rosji, Białorusi i Serbii "Słowiańskie Braterstwo-2017" na poligonie pod Brześciemmil.ru
wideo 2/27

Niezależnie od wszelkich nacisków rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe "Zapad-2017" się odbędą - zapewnił we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Powiedział, że ćwiczenia będą miały "duży rozmach oraz poważne znaczenie".

- Niezależnie od tego, jak (mocno) by na nas naciskali, przeprowadzimy te ćwiczenia i chcemy, by były one wielkie i poważne – oświadczył Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z ministrami obrony państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w Mińsku.

- W Rosji nastawienie jest takie samo. Nikogo nie chcemy straszyć. Nie potrzebujemy cudzego. Dlatego będziemy ćwiczyć wszystko to, co ćwiczą nasi potencjalni przeciwnicy. Uczymy armię i będziemy ją uczyć obrony naszego terytorium, naszego państwa, naszych narodów – podkreślił białoruski prezydent.

Plan działań Mińska

Łukaszenka dodał, że zarówno w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji, jak i w ramach ODKB, Mińsk "odpowiada za kierunek zachodni".

- To strefa naszej odpowiedzialności i cała nasza armia jest skoncentrowana na tym, razem z Federacją Rosyjską. Mamy przygotowany precyzyjny plan działań na różne sytuacje – zaznaczył.

Łukaszenka ocenił również, że sytuacja wojskowo-polityczna w strefie odpowiedzialności ODKB dotąd nie była spokojna, ale obecnie "jeszcze bardziej się zaostrza".

Szefowie resortów obrony państw ODKB przebywają w Mińsku w związku z wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów Obrony tej struktury. Tematem spotkania są miedzy innymi "rozwój współpracy wojskowej między państwami członkowskimi" i plany organizacji na 2018 rok.

Przewodnictwo w ODKB

Białoruś sprawuje obecnie przewodnictwo w ODKB, która jest układem polityczno-wojskowym działającym na obszarze poradzieckim. Należą do niego Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenia.

W przyszłym roku ODKB ma przeprowadzić 5 różnych ćwiczeń na terenie swoich państw członkowskich - ogłoszono w Mińsku.

- Kolektywne siły ODKB przeprowadzą w 2018 roku manewry na terytorium Rosji, Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu – zapowiedział sekretarz generalny ODKB Jurij Chaczaturow.

Będą to ćwiczenia sił szybkiego reagowania "Wzaimodziejstwije" (Współpraca) w Kirgistanie, ćwiczenia sił pokojowych "Nieruszymoje Bratstwo" (Niezłomne Braterstwo) w Rosji, ćwiczenia "Rubież" (Granica) w Tadżykistanie, manewry oddziałów zwiadowczych "Poisk" (Poszukiwanie) w Kazachstanie, a także ćwiczenia sił lotniczych – również w Rosji.

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi "Zapad-2017" zaplanowane są na wrzesień i będą przebiegać na terytorium Białorusi. Według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu "w pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń zostanie uwzględniona sytuacja związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic państwa związkowego (Rosji i Białorusi)".

Autor: tas / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości